1.1. Cholesterol – informacje ogólne
Cholesterol to organiczny związek chemiczny – lipid (tłuszcz) nierozpuszczalny w wodzie. Cholesterol jest woskowatą, podobną do tłuszczu substancją, która wytwarzana jest w wątrobie, ale znajduje się także w niektórych produktach pochodzących od zwierząt, między innymi w produktach mlecznych, mięsie i jajkach.
Cholesterol jest obecny we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu. W organizmie człowieka cholesterol pełni wiele ważnych funkcji. Dzięki niemu błony komórek są mocniejsze. Jest również niezbędny do budowy powłok ochronnych komórek nerwowych i potrzebny w trawieniu kwasów żółciowych. Cholesterol jest niezastąpiony w syntezie witaminy D oraz w produkcji hormonów płciowych takich jak estrogeny i testosteron, a także na wczesnym etapie produkcji innych ważnych hormonów takich jak kortyzol.
Organizm zdrowego człowieka sam reguluje produkcje cholesterolu. Gdy rejestruje zbyt mały poziom cholesterolu, produkuje jego większą ilość. Z kolei zmniejsza jego produkcję w sytuacji, gdy pobiera dużo cholesterolu z pożywienia. Cholesterol znajduje się we krwi i razem z białkami, z którymi się łączy
(…) przemieszczają się po krwiobiegu w jednostkach transportowych zwanych lipoproteinami. Należy sobie zdawać sprawę, że mimo złej reputacji cholesterol (w normalnej ilości ) jest niezwykle ważny dla zdrowia ponieważ stanowi podstawowy budulec wielu struktur organizmu¹.
Kiedy w naszym ciele zalega zbyt dużo cholesterolu, może to przyczyniać się do chorób układu krążenia, co może wpływać na skrócenie oczekiwanej długości życia.
Długotrwałe, podwyższone stężenie cholesterolu w osoczu nazywamy hipercholesterolemią. Hipercholesterolemia wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia różnych chorób, oraz jest główną przyczyną powstawania zwapnień w naczyniach krwionośnych,
a niebezpieczne złogi w naczyniach krwionośnych sprzyjają chorobom naczyń wieńcowych².
Zwapnienia w naczyniach krwionośnych przyczyniają się do powstania miażdżycy, która prowadzi do udaru mózgu, zawału serca, choroby wieńcowej, a także do choroby związanej z zamknięciem światła naczyń tętniczych kończyn.
Lekarze specjaliści z wielu dziedzin medycznych przez długi okres nie zgadzali się z tezą, że podwyższone stężenie cholesterolu we krwi sprzyja chorobom. Na obecnym etapie wiedzy nie ma już wątpliwości że hipercholesterolemia ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ prowadzi do miażdżycy. We wczesnych stadiach tej choroby możemy zauważyć, że w ścianach tętnic zalegają złogi cholesterolu, tak zwane blaszki.
Są one przyczyną reakcji zapalnych i powodują zgrubienie i zwapnienie ścian naczyń prowadzące do ich zwężenia³.
Poziom cholesterolu w osoczu zależy przede wszystkim od tego, ile go nasz organizm wyprodukował przy części dostarczonej bezpośrednio z pożywienia. Metabolizm tłuszczów w naszym organizmie nie jest odporny na zaburzenia. Lekarze rozróżniają dwa podstawowe typy zaburzeń metabolizmu tłuszczów. Po pierwsze: zaburzenia pierwotne – to zaburzenia wrodzone, czyli uwarunkowane genetycznie, które są dziedziczone. Drugim typem zaburzeń są zaburzenia nabyte albo wtórne. Są one powiązane z problemami zdrowotnymi albo z chorobami przemiany materii w organizmie. Wpływ na nie mają takie zaburzenia jak: niedoczynność tarczycy, nieprawidłowa praca nerek oraz zły metabolizm cukru.
Podwyższony poziom tłuszczów w osoczu może być również spowodowany lub spotęgowany przez takie czynniki jak: brak ruchu, stres, nadmierne spożycie alkoholu, nieprawidłowe odżywianie, leki takie jak pigułki antykoncepcyjne oraz beta blokery, które obniżają ciśnienie w krwi.
W przypadku hipercholesterolemii wrodzonej, poziom cholesterolu LDL w osoczu jest nieraz bardzo podwyższony i zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę. Częstym zaburzeniem spotykanym w takim przypadku jest zaburzenie receptora LDL co oznacza, że wątroba usuwa bardzo małe ilości cholesterolu albo nie usuwa go wcale.
Więcej
Dieta na cholesterol »
Dieta na serce »
Zdrowe żywienie i zdrowy styl życia wg 100letnich praktyków i nauki. Jak żyć zdrowo, szczęśliwie i długo? »
¹ J. Bond Brill , Obniż swój cholesterol, Vital, Bialystok 2013 , s.28 ² A. Berg , Wysoki cholesterol. Przyczyny, leczenie, zapobieganie, RM, Warszawa 2011, s.9 ³ Ibidem, s.10
Spis treści Wstęp Rozdział 1. Charakterystyka cholesterolu » 1.1. Cholesterol - informacje ogólne « 1.2. Podział cholesterolu 1.3. Zagrożenia spowodowane wysokim poziomem cholesterolu Rozdział 2. Prawidłowe żywienie w hipercholesterolemii 2.1. Żywienie z podwyższonym poziomem cholesterolu 2.2. Produkty obniżające poziom cholesterolu 2.3. Dieta i przykłady kompozycji jadłospisu Rozdział 3. Funkcjonowanie z podwyższonym poziomem cholesterolu w krwi 3.1. Tryb życia z podwyższonym poziomem cholesterolu 3.2. Szkodliwe używki i nawyki życia codziennego 3.3. Ćwiczenia fizyczne wspomagające zwalczanie wysokiego poziomu cholesterolu Wnioski końcowe
Sprawdź proponowane artykuły