Recenzja książki Zdrowie z natury autorstwa Burke Lennihan będzie nietypowa, bardziej techniczna, analityczna niż lingwistyczna. Innymi słowy, bez lania wody w przydługawych zdaniach…
Przedmiotowa publikacja kładzie duży nacisk na leki homeopatyczne – zioła, suplementy i wskazówki dietetyczne stanowią jedynie uzupełnienie. Dlatego tytuł książki może wprowadzać w błąd potencjalnego czytelnika, który szuka sposobów leczenia i profilaktyki opartych na niskoprzetworzonych specyfikach naturalnych.
Po pierwsze… zawartość
Publikacja została podzielona na 5 części:
- Budowanie solidnej postawy, w tym m.in. podstawy zdrowego jadłospisu, suplementacja i zdrowie emocjonalne. Ta część stanowi punkt wyjścia do leczenia i profilaktyki chorób oraz dolegliwości wymienionych w części drugiej.
- Leki naturalne na powszechne dolegliwości. Na wstępie odpowiedź na pytanie Co można bezpiecznie leczyć w domu? Dalej w kolejności alfabetycznej opisy dotyczące następujących zagadnień: afty, alergie (katar sienny), artretyzm, bezsenność, biegunka, ból pleców, brodawki i włókniaki starcze, dna moczanowa (nie wiem dlaczego została opisana oddzielnie od artretyzmu, mimo tego, że są to dwie różne nazwy tej samej choroby?), drzazgi i inne przedmioty wbite w skórę, efekty uboczne terapii nowotworowej, gazy jelitowe, grypa, grzybica międzypalcowa, hemoroidy, kamienie nerkowe, karmienie piersią, kaszel, kłopoty z brzuchem i zatrucie pokarmowe, krwawienia i stłuczenia, lęk, menopauza, menstruacja, mięśnie (skurcze), migreny, moczenie nocne, nerwobóle i zszargane nerwy, nietrzymanie moczu, nudności i wymioty, oczy, oparzenia słoneczne, operacja (przed i po), opryszczka i półpasiec, osteoporoza i osteopenia, paznokcie (popękane, rozdwajające się, grzybicze), pęcherze, pierwsza pomoc (w tym emocjonalna), problemy ze wzrokiem, przeziębienia i zatkany nos, przywracanie równowagi hormonalnej u kobiet, refluks przełyku, rwa kulszowa, skaleczenia i obtarcia, skręcenia i nadwyrężenia, ssanie kciuka, trądzik, urazy sportowe, uszy (problemy, bóle, infekcje), użądlenia, pokrzywki i swędząca skóra, włosy (przerzedzanie, siwienie), wskazówki dla podróżników, zakażenie układu moczowego, zaparcia, ząbkowanie, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zęby, zmęczenie, żylaki.
- Zaopatrywanie apteczki leków naturalnych, w tym leki wieloskładnikowe, zioła, esencje kwiatowe, sole komórkowe i leki homeopatyczne.
- Jak stosować leki homeopatyczne? W tej części autorka zwięźlę i treściwie opisuje leki homeopatyczne. Wskazuje firmy, których leki wg jej doświadczenia są lepsze od innych. Wyjaśnia działanie specyfików i uczy jak czytać etykiety.
- Twój system wsparcia to wskazówki dotyczące komunikacji z osobami stosującymi te same sposoby leczenia.
Po drugie… plusy i minusy
+ za opisy chorób uwzględniające zalecenia dietetyczne i pomocne suplementy.
+ za stosunkowo wysoką wiarygodność zawartych informacji opartą na wieloletnim doświadczeniu autorki w prowadzeniu sklepu ze zdrową żywnością oraz na doradzaniu swoim klientom. Burke Lennihan pisze dokładnie, że owa publikacja powstała na podstawie potrzeb, preferencji i opinii jej wysoko wyedukowanych klientów, których przez 15 lat obsługiwała. Dodatkowo pochodzi z rodziny lekarskiej, jest absolwentką Harvardu i uczennicą znanego homeopaty dr Luca de Scheppera. Obecnie praktykuje homeopatie w Lydian Center for Innovative Medicine (Cambridge, Massachusetts, USA). Ściśle współpracuje z kręgarzami, praktykami akupresury, naturopatami i terapeutami czaszkowo-krzyżowymi.
+ za przytaczanie autentycznych i motywujących historii klientów.
+ za specjalne wskazówki dotyczące leczenia dzieci.
+ za przystępne wyjaśnienie działania homeopatii, związanej z nią kontrowersji i źródeł fali sceptycyzmu (np. homeopaci mają utrudniony dostęp do edycji/aktualizacji haseł na Wikipedii, pozornie stanowiącej projekt otwarty!), ale jednocześnie…
– za zbyt duże skupienie na lekach homeopatycznych (choć wg autorki homeopatia jest często niezbędnym elementem leczenia).
– za brak opisu leczenia chorób chronicznych jak egzema, niedoczynność tarczycy czy cukrzyca (wg autorki niezbędna jest profesjonalna pomoc).
– za brak odniesień do starożytnych systemów leczniczych Chin (medycyna chińska) i Indii (ajurweda).
+ i jednocześnie – za przytaczanie nazw suplementów (często niedostępnych w polskich sklepach), adresów stron internetowych i tytułów książek, co z jednej strony stanowi konkretną wskazówkę i możliwość pogłębienia wiedzy, ale z drugiej strony niektóre osoby mogą widzieć w tym formę ukrytej reklamy.
Po trzecie… podsumowanie
Trzeba przyznać, że leki homeopatyczne jako słabe roztwory substancji aktywnych (wg sceptyków zawartość tychże substancji jest nawet równa zeru!) mają mało wspólnego z ich formą naturalną. Należy także wspomnieć o wielu kontrowersjach jakie budzi homeopatia i zupełnym braku akceptacji przez medycynę akademicką.
Z drugiej strony, w aptekach coraz częściej można spotkać leki homeopatyczne, podobnie w reklamach telewizyjnych np. Oscillococcinum, czyli wyciąg z wątroby i serca kaczki berberyjskiej. Ponadto wokół homeopatii skupia się niemała, międzynarodowa grupa zwolenników, których przekonanie o skuteczności tej metody leczniczej wynika raczej z doświadczenia organoleptycznego, niż ogłupienia.
Innymi słowy, trudno nie wierzyć w coś co działa, nawet jeśli współczesna nauka nie potrafi tej skuteczności potwierdzić badaniami. Tak samo było z chińską akupunkturą wynalezioną 5000 lat temu, która wskazuje na istnienie w ciele kanałów energetycznych (meridiany) i punktów akupunkturowych. Ostatnie badania polegające na skanowaniu pola elektromagnetycznego ciała pozwoliły określić obszary ze skoncentrowaną energią, które odpowiadają kanałom energetycznym i punktom akupunkturowym wyznaczonym tysiące lat temu!
Mimo przesytu kontrowersyjną homeopatią w książce można znaleźć wiele ciekawych wskazówek i odesłań do bestsellerowych publikacji oraz stron www, które umożliwiają kompleksowe pogłębienie wiedzy o medycynie naturalnej, nie tylko homeopatii.
Sprawdź proponowane artykuły