Recenzja książki Zdrowie z natury autorstwa Burke Lennihan będzie nietypowa, bardziej techniczna, analityczna niż lingwistyczna. Innymi słowy, bez lania wody w przydługawych zdaniach…

Przedmiotowa publikacja kładzie duży nacisk na leki homeopatyczne – zioła, suplementy i wskazówki dietetyczne stanowią jedynie uzupełnienie. Dlatego tytuł książki może wprowadzać w błąd potencjalnego czytelnika, który szuka sposobów leczenia i profilaktyki opartych na niskoprzetworzonych specyfikach naturalnych.Zdrowie z natury

Po pierwsze… zawartość

Publikacja została podzielona na 5 części:

  1. Budowanie solidnej postawy, w tym m.in. podstawy zdrowego jadłospisu, suplementacja i zdrowie emocjonalne. Ta część stanowi punkt wyjścia do leczenia i profilaktyki chorób oraz dolegliwości wymienionych w części drugiej.
  2. Leki naturalne na powszechne dolegliwości. Na wstępie odpowiedź na pytanie Co można bezpiecznie leczyć w domu? Dalej w kolejności alfabetycznej opisy dotyczące następujących zagadnień: afty, alergie (katar sienny), artretyzm, bezsenność, biegunka, ból pleców, brodawki i włókniaki starcze, dna moczanowa (nie wiem dlaczego została opisana oddzielnie od artretyzmu, mimo tego, że są to dwie różne nazwy tej samej choroby?), drzazgi i inne przedmioty wbite w skórę, efekty uboczne terapii nowotworowej, gazy jelitowe, grypa, grzybica międzypalcowa, hemoroidy, kamienie nerkowe, karmienie piersią, kaszel, kłopoty z brzuchem i zatrucie pokarmowe, krwawienia i stłuczenia, lęk, menopauza, menstruacja, mięśnie (skurcze), migreny, moczenie nocne, nerwobóle i zszargane nerwy, nietrzymanie moczu, nudności i wymioty, oczy, oparzenia słoneczne, operacja (przed i po), opryszczka i półpasiec, osteoporoza i osteopenia, paznokcie (popękane, rozdwajające się, grzybicze), pęcherze, pierwsza pomoc (w tym emocjonalna), problemy ze wzrokiem, przeziębienia i zatkany nos, przywracanie równowagi hormonalnej u kobiet, refluks przełyku, rwa kulszowa, skaleczenia i obtarcia, skręcenia i nadwyrężenia, ssanie kciuka, trądzik, urazy sportowe, uszy (problemy, bóle, infekcje), użądlenia, pokrzywki i swędząca skóra, włosy (przerzedzanie, siwienie), wskazówki dla podróżników, zakażenie układu moczowego, zaparcia, ząbkowanie, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zęby, zmęczenie, żylaki.
  3. Zaopatrywanie apteczki leków naturalnych, w tym leki wieloskładnikowe, zioła, esencje kwiatowe, sole komórkowe i leki homeopatyczne.
  4. Jak stosować leki homeopatyczne? W tej części autorka zwięźlę i treściwie opisuje leki homeopatyczne. Wskazuje firmy, których leki wg jej doświadczenia są lepsze od innych. Wyjaśnia działanie specyfików i uczy jak czytać etykiety.
  5. Twój system wsparcia to wskazówki dotyczące komunikacji z osobami stosującymi te same sposoby leczenia.

Po drugie… plusy i minusy

+ za opisy chorób uwzględniające zalecenia dietetyczne i pomocne suplementy.

+ za stosunkowo wysoką wiarygodność zawartych informacji opartą na wieloletnim doświadczeniu autorki w prowadzeniu sklepu ze zdrową żywnością oraz na doradzaniu swoim klientom. Burke Lennihan pisze dokładnie, że owa publikacja powstała na podstawie potrzeb, preferencji i opinii jej wysoko wyedukowanych klientów, których przez 15 lat obsługiwała. Dodatkowo pochodzi z rodziny lekarskiej, jest absolwentką Harvardu i uczennicą znanego homeopaty dr Luca de Scheppera. Obecnie praktykuje homeopatie w Lydian Center for Innovative Medicine (Cambridge, Massachusetts, USA). Ściśle współpracuje z kręgarzami, praktykami akupresury, naturopatami i terapeutami czaszkowo-krzyżowymi.

+ za przytaczanie autentycznych i motywujących historii klientów.

+ za specjalne wskazówki dotyczące leczenia dzieci.

+ za przystępne wyjaśnienie działania homeopatii, związanej z nią kontrowersji i źródeł fali sceptycyzmu (np. homeopaci mają utrudniony dostęp do edycji/aktualizacji haseł na Wikipedii, pozornie stanowiącej projekt otwarty!), ale jednocześnie…

za zbyt duże skupienie na lekach homeopatycznych (choć wg autorki homeopatia jest często niezbędnym elementem leczenia).

za brak opisu leczenia chorób chronicznych jak egzema, niedoczynność tarczycy czy cukrzyca (wg autorki niezbędna jest profesjonalna pomoc).

za brak odniesień do starożytnych systemów leczniczych Chin (medycyna chińska) i Indii (ajurweda).

+ i jednocześnie za przytaczanie nazw suplementów (często niedostępnych w polskich sklepach), adresów stron internetowych i tytułów książek, co z jednej strony stanowi konkretną wskazówkę i możliwość pogłębienia wiedzy, ale z drugiej strony niektóre osoby mogą widzieć w tym formę ukrytej reklamy.

Po trzecie… podsumowanie

Trzeba przyznać, że leki homeopatyczne jako słabe roztwory substancji aktywnych (wg sceptyków zawartość tychże substancji jest nawet równa zeru!) mają mało wspólnego z ich formą naturalną. Należy także wspomnieć o wielu kontrowersjach jakie budzi homeopatia i zupełnym braku akceptacji przez medycynę akademicką.

Z drugiej strony, w aptekach coraz częściej można spotkać leki homeopatyczne, podobnie w reklamach telewizyjnych np. Oscillococcinum, czyli wyciąg z wątroby i serca kaczki berberyjskiej. Ponadto wokół homeopatii skupia się niemała, międzynarodowa grupa zwolenników, których przekonanie o skuteczności tej metody leczniczej wynika raczej z doświadczenia organoleptycznego, niż ogłupienia.

Innymi słowy, trudno nie wierzyć w coś co działa, nawet jeśli współczesna nauka nie potrafi tej skuteczności potwierdzić badaniami. Tak samo było z chińską akupunkturą wynalezioną 5000 lat temu, która wskazuje na istnienie w ciele kanałów energetycznych (meridiany) i punktów akupunkturowych. Ostatnie badania polegające na skanowaniu pola elektromagnetycznego ciała pozwoliły określić obszary ze skoncentrowaną energią, które odpowiadają kanałom energetycznym i punktom akupunkturowym wyznaczonym tysiące lat temu!

Mimo przesytu kontrowersyjną homeopatią w książce można znaleźć wiele ciekawych wskazówek i odesłań do bestsellerowych publikacji oraz stron www, które umożliwiają kompleksowe pogłębienie wiedzy o medycynie naturalnej, nie tylko homeopatii.

» Sprawdź aktualną cenę książki Zdrowie z natury »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.