Osteoporoza. Objawy, leczenie i dieta

Osteoporoza. Objawy, leczenie i dieta

Osteoporoza to choroba kości polegająca na rozrzedzeniu ich struktury (zmniejszeniu masy), co skutkuje osłabieniem układu kostnego i w konsekwencji złamaniem.

Leczenie & ProfilaktykaOsteoporoza nie dotyczy wyłącznie kobiet w podeszłym wieku, choć dotyka je najczęściej – masa kostna jest u kobiet mniejsza niż u mężczyzn, a w ciągu kilku lat po menopauzie następuje przyspieszony ubytek kości z powodu spadku poziomu estrogenu.

Osteoporoza jest czasami nazywana cichym zabójcą, gdyż może rozwijać się bardzo podstępnie na przestrzeni wielu lat a nawet dziesięcioleci. U większości ludzi proces rozrzedzania struktury kości rozpoczyna się po przekroczeniu 45 roku życia – gęstość wszystkich kości w ustroju zaczyna się zmniejszać.

Objawy osteoporozy

Ból pleców, ból w stawach biodrowych, przygarbiona postawa, obniżenie wzrostu w efekcie spłaszczenia kręgów kręgosłupa.

Najczęściej zdiagnozowanie osteoporozy następuje za późno, gdyż już po złamaniu kości, dlatego tak ważne jest zapobieganie tej chorobie.

Osteoporoza. Leczenie i zapobieganie

Dieta na osteoporozę. Co jeść?

Codzienna porcja wapnia w diecie. Przewlekły niedobór wapnia w organizmie nasila rozwój osteoporozy. Doskonałym źródłem tego pierwiastka jest fosforan wapnia, znajdujący się w mleku, bez różnicy czy to chude czy pełnotłuste. Inne źródła wapnia to: sery o niskiej zawartości tłuszczu (np. tofu lub parmezan, który należy stosować zamiast masła), jogurty, łosoś, sardynki, zielone warzywa liściaste, fasola, suszone owoce, orzechy i soki cytrusowe wzbogacone o wapń.

Odtłuszczone mleko w proszku można dodawać do zup, zapiekanek i napojów. Jest to dobra metoda profilaktyczna – łyżeczka do herbaty takiego proszku to około 50mg wapnia i bez zawartości tłuszczu.

Preparaty wapniowe mogą zdziałać cuda. Suplementacja nimi to najlepsze wyjście przy stwierdzonym niedoborze wapnia, szczególnie dla osób, które trudno przyswajają wapń z pożywienia. Dobrze wchłanialny jest węglan wapnia, przyjmowany w małych dawkach podczas posiłków i od niego należy zawsze zaczynać kuracje, gdyż zawiera najwięcej wapnia w 1 tabletce. Naturalne suplementy wapnia to m.in. No-Scar i Chrząstka rekina.

Witamina D ma dwojakie znaczenie dla metabolizmu wapniowego – wzmaga wchłanianie wapnia w jelitach oraz poprawia zwrotne wchłanianie wapnia w nerkach. Natomiast swoistym kierunkowskazem dla wapnia jest witamina K2 – kieruje go z tętnic do kości – dlatego suplementacja witaminą D wymaga K2!

Latem, przebywając na słońcu ludzki organizm wytwarza wystarczającą ilość witaminy D, jednak przez resztę roku należy zadbać o dostarczenie jej z diety. Minimalna dawka to 400 jm dziennie, osoby powyżej 65 roku życia nawet 800 jm.

Witamina D zwykle występuje w towarzystwie wapnia np. szklanka mleka zawiera około 125 jm, a 100g. wędzonego łososia to około 565 jm. Inne bogate produkty to sardynki, tuńczyk, jajka. Alternatywą są preparaty witaminowe.

Sprawdź recenzję z analizą składu suplementu diety typu PREMIUM: Witamina D3 + K2 »

Olej lniany w diecie powoduje wzrost gęstości kości i zwiększa syntezę kolagenu, czym zapobiega zwiększonej łamliwości kośćca w przebiegu choroby. Można go spożywać tylko na zimno.

Olej kokosowy zwiększa wchłanianie m.in. wapnia i witaminy D. W przeciwieństwie do oleju lnianego może w kuchni zastąpić masło lub olej do smażenia.

Inne pomocne suplementy to m.in. Hakorośl rozesłana i Biszofit Połtawski, Zestaw Rumalaya i Mumio.

Czego nie jeść lub ograniczyć przy osteoporozie?

Ograniczenie alkoholu, który spowalnia proces budowy kości. Osoby nadużywające alkoholu są szczególnie narażone na odwapnienie kości. Dopuszczalne dawki to: 1-2 drinki dziennie mężczyźni, 1 drink kobiety. (1 drink=10g alkoholu etylowego)

Ograniczenie kofeiny, która zwiększa utratę wapnia z moczem. Dopuszczalna dawka to 2-3 kubki kawy dziennie.

Zbilansowanie mięsa w diecie. Mięso jest źródłem wapnia ale jednocześnie nasila jego wydalanie z ustroju, dlatego nadmierne spożycie mięsa powoduje w ostatecznym rachunku mniej wapnia w organizmie.

Nadmiar włókien spożywczych w diecie też szkodzi. Włókna mogą wiązać wapń w żołądku, ograniczając jego wchłanianie. Warto zwrócić uwagę na spożywane produkty z zawartością włókien i ewentualnie ograniczyć ich podaż.

Mniej soli. Nadmiar sodu jest wydalany z organizmu razem z wapniem. Natomiast wzrost stężenia wapnia w moczu powoduje obniżenie jego poziomu we krwi, co skutkuje uwalnianiem w przytarczycach hormonu, który rozpuszcza kości, by w ten sposób uzupełnić ubytki.

Mniej fosforanów, które wiążą wapń w jelitach i utrudniają jego wchłanianie. Wysoka podaż fosforanów, poprzez aktywizację przytarczyc, przyspiesza rozkład kości. Dlatego w diecie powinno znajdować się więcej wapnia niż fosforu (2:1). Należy ograniczyć picie wielu napojów orzeźwiających zawierających fosforany.

Pozostałe zalecenia w leczeniu osteoporozy

Ćwiczenia fizyczne zwiększają masę kości, natomiast brak aktywności wywołuje ich zanik. Z badań wynika, że układ kostny biegaczy ma o 40% więcej soli mineralnych niż osób nieaktywnych. Nawet chodzenie zwiększa uwapnienie kości – jest bezpieczną metodą dostarczenia kościom wymaganego obciążenia. Zaleca się, aby chodzić min. 20 minut dziennie 3-4 razy w tygodniu.

Oczywiście pozytywne zmiany, nie są odczuwalne natychmiast po podjęciu aktywności fizycznej – jak wiadomo efektywny trening wymaga regularności i wytrwałości. Należy także pamiętać, że nigdy nie jest za późno na podjęcie ćwiczeń. Oprócz biegania i energicznego chodzenia, dobrymi ćwiczeniami stymulującymi kości jest skakanie, aerobik i tenis. Wskazane jest również wzmocnienie mięśni pleców stanowiących trzon całego ciała » Ćwiczenia na kręgosłup

Nie wolno palić. Nikotyna obniża stężenie estrogenu we krwi, a niedobór tego hormonu to pierwsza przyczyna osteoporozy.

Akupunktura może zablokować docieranie sygnałów bólu złamania do mózgu lub spowodować uwolnienie endorfin (hormonów szczęścia), czyli naturalnych związków przeciwbólowych wytwarzanych przez organizm.

Masaż z użyciem olejków eterycznych lub bez albo hydroterapia (gimnastyka w wodzie) pomogą złagodzić napięcie mięśniowe i rozluźnić stawy.

Czynniki ryzyka. Grupy szczególnie zagrożone osteoporozą

Wymienione poniżej czynniki nie muszą oznaczać, że osteoporoza na pewno wystąpi, jednak powinny być ostrzeżeniem do rozpoczęcia profilaktyki, aby zmniejszyć zagrożenie.

 • niski poziom estrogenu, czyli hormonu spowalniającego tempo utraty wapnia z kości
 • uwarunkowania geograficzne – Europa i Daleki Wschód to obszary zwiększonego ryzyka
 • uwarunkowania genetyczne – historia osteoporozy w bliskiej rodzinie
 • jasna cera
 • drobna budowa kostno-szkieletowa
 • niska waga ciała wywołująca słaby nacisk na kości
 • mały odsetek tkanki tłuszczowej
 • wiek powyżej 40 roku życia
 • usunięcie jajników
 • wczesne ustanie miesiączkowania
 • brak miesiączek przez 6 miesięcy lub dłużej na skutek nadmiaru ćwiczeń lub odchudzania (kobiety-sportowcy, anorektyczki)
 • alergia na przetwory mleczne
 • kobiety bez potomstwa
 • długotrwałe leczenie kortykosteroidami astmy lub artretyzmu

Jak żyć z osteoporozą i się nie połamać?

Stojąc

 • opieraj się o sprzęty np. o krawędź stołu
 • noś obuwie na miękkich podeszwach

Siedząc

 • kolana powinny znajdować się wyżej niż biodra – gdy jest to niemożliwe, pochyl się do przodu i odciążaj kręgosłup, opierając ramiona o biurko lub stół

Dodatkowe wskazówki

 • nie schylaj się, aby podnieść coś z podłogi – zawsze kucaj
 • nie kładź na podłodze luźnych dywanów i chodników, gdyż mogą spowodować upadek
 • zawsze zapalaj lampę np. nocną wstając z łóżka
 • nie ustawiaj mebli zbyt blisko siebie
 • używaj laski lub innego podparcia, jeśli chodzisz niepewnie
Tematy pokrewne
 Ból kolana
 Ból szyi
 Dna moczanowa
 Zapalenie kaletki
 Zapalenie stawów
 Zapalenie ścięgna
 Zespół cieśni nadgarstka

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres email nie zostanie opublikowany.