Kac! Kto nie poznał tego chama, ten nie zna życia. Odwiedza każdego bez względu na wyznanie religijno-polityczne, kolor skóry, stan konta, wagę czy płeć. Taki mały paradoks, bo lubi wszystkich, a jego wszyscy nie cierpią 😉 Ostatnia aktualizacja artykułu 16.01.2017

Mówią, że kac to zemsta ocalałych komórek nerwowych za ich poległych towarzyszy – zabawne, ale jakże prawdziwe stwierdzenie. Podobno są tylko 2 naprawdę skuteczne sposoby na kaca: nie pić lub nie trzeźwieć 😉

Najlepszy sposób na kaca to czas! Można jedynie złagodzić najbardziej męczące objawy jak mdłości, ból głowy oraz uczucie zmęczenia.

Skutki kaca

Jak leczyć kaca? Sprawdzone sposoby na kaca

Waga i wzrost. Pewnym jest, że organizm 50-kilogramowej osoby nie poradzi sobie z dużą ilością alkoholu, który by nic nie wywołał u osoby 100-kilogramowej. Dlatego dożywieni i przy kości są wytrzymalsi od szczupłych i wychudzonych – taka ukryta wskazówka dla alkofanów 😉

Przed piciem alkoholu…

Odpowiedni wypoczynek. Człowiek wyspany jest odporniejszy na alkohol i skutki jego picia od człowieka zmęczonego, którego trunki wysokoprocentowe atakują szybciej.

Odżywcza zupa regenerująca. Warto sobie przygotować na rano kapuśniak, barszcz, pomidorówkę, żurek lub ogórkową, które uzupełnią poalkoholowe braki składników odżywczych i dodatkowo nawodnią organizm.

Przed piciem i po piciu. Wsparcie wątroby i suplementacja antyoksydacyjna

Ostropest plamisty to roślina silnie odtruwająca organizm. Zawiera zestaw antyoksydantów o nazwie sylimaryna, które przyspieszając proces regeneracji miąższu wątrobowego kompleksowo usprawniają pracę wątroby. Jest to szczególnie istotne po przepiciu, gdyż wówczas ten narząd zostaje mocno obciążony. Wskazane jest dodawanie nasion ostropestu do każdego posiłku lub jedzenie ich jako przekąskę podczas kaca, a szczególnie przed piciem alkoholu.

Taksyfolina (dihydrokwercetyna, DHQ) to flawonoid i silny antyoksydant, który wspiera funkcje wątroby i niweluje wysoką toksyczność aldehydu octowego, czyli pierwszego produktu przemiany alkoholu w ustroju. Taksyfolinę warto stosować profilaktycznie przeciwdziałając szkodliwym wolnym rodnikom, a w przypadku kaca przyjąć podwójną dawkę. W żywności znajdują się małe ilości DHQ np. w ostropeście plamistym – taksyfolina to jeden ze składników sylimaryny.

Przed piciem i w trakcie picia. Dbanie o pełny żołądek

Jedzenie zaraz po wstrzemięźliwości jest najskuteczniejszym sposobem unikania kaca. Obecność pokarmu w żołądku zwalnia wchłanianie alkoholu, dzięki czemu dociera go mniej do mózgu. Dlatego zalecany jest obfity posiłek przed popijawą a tłuste przekąski podczas imprezy to zazwyczaj tradycja.

W trakcie picia. Jak pić alkohol, żeby uniknąć kaca lub go złagodzić?

Powoli i z przerwami. Należy pamiętać, aby pić z przerwami. Wówczas mniej alkoholu dociera do mózgu, nawet jeśli wypije się za dużo. 20-minutowe przerwy między kolejnymi drinkami to minimum.

Organizm spala alkohol w stałym tempie, około 35g na godzinę. Jeśli pozostawi się na ten proces więcej czasu, mniejsza ilość alkoholu trafi do krwi i mózgu!

Nie przez słomkę i bez przetrzymywania alkoholu w ustach. Dzięki tym strategią picia, alkohol omija wątrobę i od razu dociera do mózgu poprzez naczynia krwionośne w jamie ustnej.

Bez mieszania alkoholi. Od wyboru trunku zależy samopoczucie następnego dnia. Najbardziej zdradliwe są inne rodzaje alkoholu dodawane do podstawowego.

Najmniej kacogenna jest czysta wódka, a najbardziej koniaki, brandy, whisky i wszystkie odmiany szampana. Czerwone wino również może być zgubne, gdyż zawiera tyraminę, substancje podobną do histaminy, która może być przyczyną silnych bólów głowy.

Unikanie bąbelków. Zawarty w napojach musujących dwutlenek węgla sprawia, że alkohol dużo szybciej przenika do krwi. Dlatego popijanie wódki piwem, szampanem lub bezalkoholowym napojem gazowanym to zły pomysł.

Niegazowana woda po każdej dawce alkoholu spowalnia jego wchłanianie.

W trakcie picia i po piciu…

Mniej wypalonych papierosów. Osoby palące powinny ograniczyć liczbę wypalanych papierosów podczas imprezy i po niej, gdyż nikotyna nasila zatrucie alkoholowe.

Po piciu, przed snem i rano…

Sen przy otwartym oknie poprawi poalkoholową regenerację organizmu i ograniczy pijacki smrodek w pokoju 😉

Poranny prysznic/kąpiel ożywi ciało i umysł oraz oczyści skórę, która wówczas lepiej oddycha.

Płyny. Należy pamiętać, że alkohol przyspiesza diurezę (wydalanie płynów), co prowadzi do odwodnienia organizmu. Dlatego wskazane jest wypicie przynajmniej 2 szklanek niegazowanej wody mineralnej przed snem i kolejnej porcji z samego rana na czczo. Uzupełni ona minerały i może w części złagodzić złe samopoczucie oraz poranną suchość w ustach. Podaż płynów można urozmaicać napojem izotonicznym, naparami z ziół, herbatami i zupami a nawet…

Mocna kawa, gdyż kofeina zwężając naczynia krwionośne może złagodzić ból głowy ale… bez przesady.

Fruktoza to cukier owocowy sprzyjający przemianie metabolicznej alkoholu w organizmie. Dlatego spożywanie produktów zawierających fruktozę przynosi ulgę i skraca czas kaca:

  • Miód to naturalne źródło stężonej fruktozy w towarzystwie wielu substancji prozdrowotnych, dlatego może być wykorzystywany do słodzenia płynów.
  • Soki. Jak najczęściej wypijana szklanka np. soku pomarańczowego lub pomidorowego szybko stawia na nogi. Soki oprócz zawartości fruktozy są również źródłem minerałów np. sok pomidorowy zawiera potas i magnez korzystnie wpływające na przeciążony imprezą układ nerwowy.

Wartościowy posiłek. Na przepicie pomaga posiłek, ale nie za obfity. Powinien być bogaty w składniki odżywcze, lecz nie obciążający żołądka. Odradza się tłuszcze i potrawy smażone.

Uzupełnienie aminokwasów. Alkohol uszczupla zasoby aminokwasów, dlatego ich uzupełnienie odgrywa istotną rolę w odbudowaniu zniszczeń alkoholowych. Źródłem aminokwasów są wszystkie białka z tradycyjnego żywienia np. jajka.

Bulion lub rosół. Te odżywcze zupy uzupełnią zasoby sodu i potasu.

Sok z aloesu zawiera szerokie spektrum m.in. witamin, minerałów i aminokwasów, dlatego również może być wykorzystany w szybkim leczeniu kaca.

Witamina B. Alkohol wypłukuje z ciała witaminy z grupy B, dlatego należy jak najszybciej uzupełnić ich brak. Witaminy B można znaleźć w produktach mlecznych i pełnoziarnistych, w jajkach i w mięsie.

Sprawdź recenzję z analizą składu suplementów diety typu PREMIUM: Witamina B Complex » • ZMB6 – Magnez + Cynk + Witamina B6 »

Preparat przyspieszający metabolizm alkoholu i do łóżka. Szklanka wody z owym specyfikiem lub aspiryną przed snem może złagodzić poranne objawy przepicia. Przykładowe produkty to Alcovit Med i 2KC.

Lek na ból głowy. Pulsująca czaszka to zwykle główny objaw kaca. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest aspiryna lub ibuprofen. Natomiast paracetamol może być toksyczny…

Ważne! Paracetamol w połączeniu z alkoholem, szczególnie pitym przewlekle (więcej niż 2-3 razy w tygodniu), przekształca się w niezwykle toksyczny dla wątroby metabolit, który ją uszkadza i uśmierca pojedyncze komórki wątrobowe! Dlatego…

KONIECZNIE PRZECZYTAĆ SKŁAD PRZYJMOWANEGO LEKU » ISTNIENIE PARACETAMOLU GO DYSKWALIFIKUJE NA KACU, ALE TAKŻE NIEWSKAZANE JEST PICIE ALKOHOLU PO ZASTOSOWANIU LEKU Z PARACETAMOLEM!

Napar z kory wierzby białej zawiera naturalną postać salicylanów, czyli głównego czynnego składnika aspiryny.

Spacer na świeżym powietrzu. Dawka tlenu stawia na nogi i łagodzi ból głowy.

Resztę wyleczy czas. Dokuczliwe objawy zawsze należy łagodzić zgodnie z własnym doświadczeniem i wiedzą. Niepokój, problemy z koncentracją i rozdrażnienie trzeba przeczekać. Po właściwym wypoczynku następnej nocy powinno być po kłopocie.

Klin tylko w najgorszych przypadkach. Mała dawka rozcieńczonego alkoholu pomaga komórkom powrócić do normalności. Jednak nie wolno przesadzić, bo powstanie błędne koło.

Tematy pokrewne
Biegunka »
Ból brzucha »
Chrapanie »
Czerwone oczy »
Czkawka »
Depresja »
Odbijanie »
Wymioty »
Wzdęcia »
Zaburzenia pamięci »
Zatrucie pokarmowe »
Zgaga »
Oczyszczanie organizmu »

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
  1. “Jednak stosowanie paracetamolu podczas kaca ma swoich przeciwników – istnieje teoria, że paracetamol w połączeniu z alkoholem, szczególnie pitym przewlekle (więcej niż 2-3 razy w tygodniu), przekształca się w niezwykle toksyczny dla wątroby metabolit.”

    To nie jest teoria tylko to jest fakt. Zapas glutationu został zużyty do metabolizmu alkoholu. A teraz dostaje jeszcze bombę w postaci 500 mg paracetamolu, którego metabolizm zależy właśnie od ilości glutationu w wątrobie. Paracetamol na kaca? NIGDY!

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.