Ostatnia aktualizacja artykułu 13.01.2017
Zmarszczki to nieodwracalny proces starzenia się skóry, na której pojawiają się zagięcia i deformacje wywołane utratą jej elastyczności. Z wiekiem rozluźniają się włókna kolagenowe i białko odpowiedzialne za rozciąganie skóry (elastyna), co skutkuje jej zwiotczeniem, powstawaniem zmarszczek, linii i plam na powierzchni całego ciała.
Jednak szczególnie zmarszczki na twarzy stanowią problem estetyczny, który może sprzyjać złemu samopoczuciu, stresowi i depresji. Dlatego zapobieganie i usuwanie zmarszczek to dziedzina wokół której istnieje ogromny rynek produktów i usług przeciwstarzeniowych.
Czas powstania pierwszych zmarszczek można przyspieszyć lub opóźnić w zależności od stylu życia i jadłospisu! Warzywa, regularna aktywność fizyczna i przeciwsłoneczna ochrona skóry to podstawa przeciwzmarszczkowego życia!
Głównym mechanizmem odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczek jest fizjologiczny proces glikacji, który polega na związaniu cząsteczki białka z cząsteczką cukru. Produktem końcowym tej reakcji chemicznej jest tzw. AGE (Advanced Glycation End products, pol. produkty końcowe zaawansowanej glikacji) uszkadzające powierzchnię skóry poprzez osłabienie kolagenu. AGE to forma stresu oksydacyjnego, któremu można skutecznie przeciwdziałać odpowiednią dietą i stylem życia.
Stan skóry jest odbiciem stanu układu pokarmowego, szczególnie wątroby, nerek i jelit, ale także gruczołów jak nadnercza i tarczyca, dlatego dbałość o te narządy to dbałość o skórę! » Oczyszczanie wątroby & Oczyszczanie jelit & Oczyszczanie nerek
Przyczyny zmarszczek
- starzenie się organizmu: osłabienie włókien kolagenu i elastyny (mniejsze napięcie skóry), zmniejszona aktywność gruczołów łojowych i potowych (słabsza możliwość zatrzymywania wody przez skórę), osłabienie mięśni podtrzymujących owal twarzy (zwisające policzki i opadające powieki), zmniejszona produkcja nowych komórek skóry
- promieniowanie słoneczne, w tym sztuczne z solarium, szczególnie podatne są osoby o jasnej cerze i niebieskich oczach
- palenie papierosów
- zanieczyszczone środowisko m.in. miejski smog
- spadek poziomu hormonów
- niewłaściwa dieta skutkująca niedoborami składników odżywczych
- gwałtowne odchudzanie
- zła pielęgnacja skóry
- stres psychiczny
- klimatyzacja wysuszająca skórę
- zbyt ekspresyjna mimika, śmiech, marszczenie brwi, mrużenie oczu
- uwarunkowania genetyczne, niektóre osoby są podatniejsze na zmarszczki z automatu
Pierwsze zmarszczki zwykle pojawiają się w wieku 25-30 lat i określa się je jako zmarszczki mimiczne, gdyż są rezultatem mimiki twarzy – wyraźne linie między nosem a ustami, wokół oczu i na czole.
Sposoby na zmarszczki. Usuwanie, profilaktyka i opóźnianie powstawania pierwszych zmarszczek
Przeciwzmarszczkowy styl życia
Promieniowanie słoneczne sprzyja zmarszczkom. Nierozważne opalanie może być głównym czynnikiem postarzającym skórę. Jest to szczególnie istotne przy zmniejszającej się powłoce ozonowej, gdyż skóra zostaje bezpośrednio narażona na oddziaływanie szkodliwego promieniowania słonecznego. Warto zaznaczyć, że gdyby tkanka skórna nie miała kontaktu ze słońcem pierwsze zmarszczki pojawiłyby się w wieku 60 lat, choć ten scenariusz wydaje się mało zabawny 🙂 Oto sposoby na kompromis:
- Najlepiej nie wychodzić na słońce w godzinach popołudniowych. Około 95% szkodliwego promieniowania słonecznego oddziałuje między godziną 10 a 15.
- Okulary słoneczne lub czapka z daszkiem powinny być stałym elementem ubioru w słoneczne dni. Należy unikać wychodzenia na słońce bez ochrony twarzy.
- Dodatkowa suplementacja antyoksydacyjna stanowi wewnętrzną ochronę przeciwsłoneczną. Ekstrakty przeciwutleniaczy warto stosować regularnie (pełne wysycenie organizmu następuje po około 4 tygodniach) lub tuż przed kontaktem z promieniowaniem. Więcej » Dieta przeciwzmarszczkowa »
- Kremy z filtrami. Im wyższy SPF, tym lepiej (Sun Protection Factor, pol. współczynnik ochrony przeciwsłonecznej) – minimum to SPF 30. Optymalny czas smarowania kremem to min. 30 minut przed wyjściem na słońce oraz po każdej kąpieli w otwartym zbiorniku wodnym. Oczywiście takie kremy zawierają jakąś dawkę szkodliwej chemii, dlatego każdy decyduje sam.
- Unikanie promieni odbitych, które działają najsilniej, czyli powierzchni o jasnej barwie i największym odblasku tj. śnieg, piasek i beton.
- Miejsce oddziaływania słońca ma duże znaczenie. Najsilniejsze są promienie na dużych wysokościach (rzadsza atmosfera) i na obszarach równikowych.
- Mniej solarium. Wysyłane promienie przez urządzenia do opalania wywierają ten sam szkodliwy skutek, co promienie słoneczne. Dlatego przed każdą sesją w solarium warto przyjąć antyoksydant!
Dodatkowa suplementacja witaminą D jest niezbędna, jeśli unika się słońca, gdyż światło słoneczne wywołuje produkcję tej witaminy w skórze. Aby uzupełnić jej poziom należy zwiększyć podaż w diecie nabiału, mięsa i/lub ryb, przyjmować tran, preparaty multiwitaminowe lub suplement witamina D3+K2 »
Nawilżanie powietrza w domu ma ogromne znaczenie dla stanu skóry i zapobiega powstawaniu drobnych, okresowych zmarszczek, tworzących się z powodu przesuszenia skóry. Optymalnym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza stosowany szczególnie zimą.
Unikanie zbędnego marszczenia twarzy. Nie ma nic złego w wyrazistej mimice, jednak przesadne ściąganie brwi, wykrzywianie lub wydymanie warg z czasem prowadzi do szybszego powstania zmarszczek lub pogłębia już te istniejące.
Kontrola ruchów twarzy. Należy wypracować nawyk stałego kontrolowania mimiki. Wskazane jest patrzenie w lustro podczas rozmowy telefonicznej lub przyklejenie kawałka taśmy do czoła będąc w domu, wówczas przy każdym zmarszczeniu brwi czuć obecność taśmy.
Optymalny sen. Powstawanie zmarszczek tzw. linii snu, nasila przyciskanie twarzy do poduszki podczas nocnego odpoczynku, dlatego warto spróbować spać na plecach lub często zmieniać pozycję. Sen na boku sprzyja zmarszczkom na policzkach i brodzie, natomiast sen na brzuchu przyczynia się do zmarszczek na czole. Pomocne mogą się okazać 2 woreczki z grochem położone z obu stron głowy.
Więcej relaksu i mniej stresu. Wiem łatwo napisać 🙂 Warto wypróbować wszystkie techniki relaksacyjne i stosować te najskuteczniejsze w swoim indywidualnym przypadku. Szczególnie zalecana jest tzw. technika wyzwolenia emocjonalnego ang. Emotional Freedom Technique (EFT), znana także jako Tapping » YouTube »
Akupresura, czyli akupunktura bez igieł, poprawia napięcie mięśni oraz symetrię twarzy i szyi. Wskazuje ona specjalne punkty na twarzy do 1 minutowego uciskania czubkami palców, co poprawia stymulację i krążenie krwi, pobudza mięśnie twarzy oraz przywraca ich symetryczne ułożenie. » Filmy instruktażowe z YT na frazę acupressure anti wrinkles »
Suche szczotkowanie i gimnastyka twarzy. Te metody skutkują tym samym, co akupunktura – pobudzenie krążenia i mięśni. Różnią się tylko zwiększoną aktywnością. Dodatkowo szczotkowanie silnie złuszcza naskórek. Więcej » YT: dry brushing face & anti aging face exercises »
Terapia falami dźwiękowymi powoduje drobne skurcze mięśni, które napinają i tonizują skórę.
Regularna aktywność fizyczna uelastycznia, uzdrawia i pogrubia tkankę skórną. Szczególnie wskazany jest tzw. HIIT (High Intensity Interval Training), czyli wysoka aktywność przeplatana z umiarkowaną np. 1 minuta spaceru, 1 minuta biegu itd. Minimum to 3x w tygodniu 30 minut. Taki trening wspiera syntezę hormonu wzrostu, który wpływa korzystnie na struktury komórkowe skóry.
Palenie papierosów STOP. Oprócz fatalnego wpływu na ogólny stan zdrowia, papierosy są przyczyną przedwczesnego powstawania zmarszczek wokół ust. Nikotyna pogarsza ukrwienie drobnych podskórnych naczyń krwionośnych i niszczy kolagen, co przyspiesza proces tworzenia się zmarszczek.
Stała masa ciała. Gwałtowne tycie lub chudnięcie to najlepszy sposób na tworzenie się zmarszczek. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku, których skóra utraciła już naturalną elastyczność. Dlatego najrozsądniej jest nie dopuścić do tycia, a jeśli już to się zdarzyło, trzeba stopniowo znormalizować wagę przed czterdziestką.
Dieta na zmarszczki to po prostu…
…zróżnicowana, zdrowa dieta. Wygląd skóry w znacznym stopniu zależy od optymalnej podaży składników odżywczych. Najważniejsze z nich to:
- witaminy C i A odpowiadają za właściwą produkcję kolagenu i jako przeciwutleniacze niwelują uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV.
- Witamina E sprzyja syntezie kolagenu i nawilża skórę.
- Karotenoidy to przeciwutleniacze i barwniki roślinne zawarte w warzywach i owocach o kolorze czerwonym, pomarańczowym i żółtym oraz w zielonych warzywach. Prekursory witaminy A. Najważniejsze karotenoidy to beta karoten i astaksantyna.
- Alfa-hydroksykwasy (AHA), czyli kwasy owocowe, glikolowy i mlekowy stymulują produkcję kolagenu.
- witaminy z grupy B: mięso, jaja, mleko, pełne ziarna zbóż, młody jęczmień, chlorella, spirulina
Głównym źródłem powyższych substancji (oprócz ostatniej) w diecie na zmarszczki powinny być świeże owoce i warzywa. Szczególnie wskazane jest jedzenie zielonych warzyw liściastych, marchwi i świeżych cytrusów. Sprawdzonym i smacznym rozwiązaniem są świeże soki warzywne i owocowe z wyciskarki wolnoobrotowej »
Nawodnienie organizmu na optymalnym poziomie utrzymuje odpowiednią wilgotność w skórze. Odwodnienie wysusza skórę, która staje się szorstka. Zalecane są przynajmniej 2 litry czystej filtrowanej wody na dobę – mocz powinien być jasno żółty. Należy unikać napojów gazowanych.
Dzień warto rozpocząć od szklanki czystej wody lub z naturalnymi dodatkami jak sok z połówki cytryny.
Naturalne preparaty o dwojakim zastosowaniu jako żywność i kosmetyk
- Zdrowe tłuszcze. Olej kokosowy zawiera antybakteryjny kwas laurynowy, a olej lniany niezbędną omegę-3, dlatego wykorzystywane w jadłospisie wspierają stan tkanki skórnej od wewnątrz – normalizują stan lipidów skórnych, utrzymują odpowiednią wilgotność i działają przeciwzapalnie. Kokosowy można podgrzewać, dlatego stanowi zdrowszą alternatywę dla olejów do smażenia, natomiast delikatny lniany tylko na zimno np. do sałatek lub nabiału! Łagodzą zmarszczki także od zewnątrz, stosowane bezpośrednio na skórę.
- Siemię lniane, z którego powstaje wspomniany olej lniany, zapewnia szybki efekt wygładzenia zmarszczek. Wystarczy zwiększyć podaż nasion lnu z jadłospisu i stosować ciepłą maseczkę lnianą. Paczkę siemienia lnianego gotować przez 10-15 minut na małym ogniu. Po ostygnięciu, ale jeszcze ciepłą masę nałożyć na twarz i zostawić na 10-20 minut. Następnie zmyć maseczkę letnią wodą. Właściwości nasion lnu, skład i wskazówki konsumenckie »
- Kwas hialuronowy jako suplement na noc i serum na skórę.
Suplementacja antyoksydacyjna jest szczególnie zalecana osobom narażonym na codzienne działanie promieni słonecznych jako swoisty, wewnętrzny filtr ochronny oraz w przypadku niskiej podaży warzyw i owoców z diety. Także efektywne łagodzenie zmarszczek i skuteczna profilaktyka przeciwzmarszczkowa powinna zawierać dodatkowe wsparcie przeciwutleniające.
Na uwagę zasługuje taksyfolina (dihydrokwercetyna, DHQ), czyli flawonoid i silny synergetyk dla witamin A, C i E – przedłuża i wzmacnia działanie witamin przeciwzmarszczkowych wymienionych wyżej, co nasila produkcję kolagenu. Polepsza ogólny status antyoksydacyjny organizmu przeciwdziałając stresowi oksydacyjnemu i szkodliwym produktom AGE, dzięki czemu również skutecznie chroni kolagen. Natomiast regenerujące działanie taksyfoliny na cały układ krążenia poprawia mikrokrążenie skórne, co zapewnia lepsze odżywienie komórek skóry » Test i recenzja najsilniejszego suplementu dihydrokwercetyny i porównanie z innymi ekstraktami DHQ »
Tłuste ryby zawierają dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę A oraz białko. Dlatego odżywiają skórę utrzymując jej pulchny i młodzieńczy wygląd. Ryby solone wydają się najzdrowsze, gdyż nie zostały podgrzane – omega3 jest bardzo wrażliwa termicznie!
Sprawdź recenzję z analizą składu suplementów diety typu PREMUM: Witamina C – 3 źródła naturalne! • Witamina B Complex • Omega 3 EPA + DHa »
Fermentowane warzywa oprócz witamin i minerałów, zawierają spore ilości enzymów i probiotyków, które utrzymują zdrową równowagę bakterii jelitowych oraz wspierają proces trawienia. Dlatego kiszonki warto włączyć na stałe do jadłospisu przeciwzmarszczkowego.
Rosół na kości. Ważne żeby używać kości od zdrowych zwierząt i części jak ogon i kurze łapki. Taki rosół zawiera budulce zdrowej skóry, czyli kolagen, kwas hialuronowy, MSM (siarka organiczna) i wiele minerałów.
Żelatyna wspiera syntezę kolagenu w organizmie. Jej regularne stosowanie jest przez niektórych wskazywane jako najskuteczniejszy sposób na zmarszczki. Należy codziennie rano i wieczorem przyjmować po 2 łyżeczki żelatyny.
Ziemia okrzemkowa podobnie jak żelatyna wpływa na zwiększoną produkcję kolagenu. Łyżka stołowa w wodzie dziennie robi robotę.
Imbir ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, skutecznie hamuje rozkład elastyny. Zalecane jest picie herbaty imbirowej 2x dziennie i/lub codziennie rano zjadanie mieszanki szczypty startego imbiru z łyżką miodu.
Kakao zawiera katechinę i epikatechinę, które działają ochronnie na skórę, nawilżają ją i poprawiają mikrokrążenie skórne.
Soja poprawia jędrność i strukturę skóry.
Czego unikać w diecie przeciwzmarszczkowej?
Cukier rafinowany STOP, gdyż wiąże się z aminokwasami występującymi w kolagenie i elastynie we wspomnianym na wstępie, niesprzyjającym skórze procesie glikacji. Im więcej cukru w jadłospisie, tym ten proces jest bardziej nasilony. Dlatego należy jak najbardziej ograniczyć, najlepiej do zera, spożycie żywności przetworzonej, nawet niesłodkiej! Dotyczy to komercyjnych słodkości, słodkich napojów i płatków zbożowych, ale także gotowych dressingów, sosów, makaronów a nawet pieczywa. Na etykietach produktów należy zwracać uwagę na glukozę i kukurydziany syrop glukozowo-fruktozowy. Więcej w artykule » Dlaczego cukier to słodki morderca?
Wyłączenie cukru jest jednym z najskuteczniejszych elementów terapii łagodzącej zmarszczki i podstawą w profilaktyce przeciwzmarszczkowej! Zauważalna poprawa stanu skóry po kilku tygodniach bez cukru!
Przetworzone i przegrzane mięso STOP, gdyż w takiej formie zawiera zwiększone ilości szkodliwych produktów AGE. Spożywanie takich wyrobów mięsnych sprzyja patologicznemu stresowi oksydacyjnemu, który przyspiesza procesy starzenia nie tylko skóry. Oczywiście dla mięsożerców, najlepszy wyjściem jest spożywanie produktów mięsnych najwyższej jakości – zwierzęta żyjące z naturalnym poziomem stresu mają mniej produktów stresu oksydacyjnego w swoich tkankach.
Pasteryzowany i homogenizowany nabiał STOP. Te metody polegają na obróbce w wysokiej temperaturze utleniającej białko i tłuszcze, które w takiej formie sprzyjają powstawaniu AGE – tak samo jak z przetworzonym mięsem. Rozwiązaniem jest wysokiej jakości nabiał organiczny i surowy. Im świeższy, tym lepiej, dlatego warto korzystać z lokalnych dostawców.
Alkohol STOP. Ranek po alkoholowej imprezie to oprócz kaca także nabrzmiała twarz, która później gwałtownie się kurczy. Tymczasem opuchlizny i ich ustępowanie powodują marszczenie skóry, podobnie jak gwałtowne tycie i chudnięcie.
Optymalna kosmetyka i higiena zmniejszająca zmarszczki
Kosmetyki nawilżające są mocno wskazane, jeśli skóra jest wysuszona, gdyż tuszują drobne, powierzchowne zmarszczki. Przed nałożeniem kremu nawilżającego warto zwilżyć skórę wodą.
Łagodne mydło i dłuższe spłukiwanie. Do mycia twarzy należy używać jak najłagodniejszego mydła, najlepiej nawilżającego oraz bardzo dokładnie spłukiwać resztki mydlin, ponieważ ich pozostawienie na skórze wysusza ją. Trzeba dłużej spłukiwać twarz niż myć ją mydłem.
Profesjonalnie nałożony makijaż może ukryć zmarszczki i inne defekty skóry. Dlatego przed próbą samodzielnego malowania się warto zasięgnąć porady wizażysty lub charakteryzatora. Źle położony makijaż może nawet uwidocznić zmarszczki. Niewskazane są kosmetyki na bazie kremu lub oleju, gdyż mają tendencje do zalegania między zmarszczkami, w przeciwieństwie do produktów na bazie pudru np. skrobi kukurydzianej.
Aromaterapia. Przy zmarszczkach olejki eteryczne można wykorzystywać w dwojaki sposób: nawanianie pomieszczeń lub masaż i pielęgnacja skóry. Można je dodawać także do olejów roślinnych np. kokosowego. Olejki eteryczne na zmarszczki »
Olejek arganowy charakteryzuje się wysoce skuteczną pielęgnacją skóry, szczególnie cery dojrzałej i starzejącej się. Obecnie jest wykorzystywany jako podstawowy składnik ekskluzywnych kosmetyków przeciwstarzeniowych. Organiczny olejek arganowy regularnie stosowany wyraźnie wygładza zmarszczki i odmładza stan skóry, co wynika m.in. z wysokiej zawartości witaminy E.
Wszystkie oleje mogą być wykorzystywane w masażu przeciwzmarszczkowym, w tym oliwa z oliwek (witamina A i E), olej migdałowy, olej jojoba, olej rycynowy i olejowa witamina E.
Kozieradka. Jej liście, nasiona i olej są pomocne przy zmarszczkach ze względu na łatwo wchłanialne witaminy i minerały.
- Zmielić/posiekać garść świeżych liści, aby powstała gęsta pasta. Nałożyć ją na twarz na całą noc. Rano zmyć letnią wodą.
- Myć twarz wodą ugotowaną z nasionami kozieradki.
- Nałożyć olej z kozieradki na zmarszczki.
Aloes (aloe vera) zawiera kwas jabłkowy, który redukuje zmarszczki poprzez poprawę elastyczności skóry.
Uciąć liść aloesu i odzyskać ze środka żel. Świeży położyć na zmarszczki na 15-20 minut, po czym zmyć letnią wodą.
Banany ze względu na bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, stosowane regularnie 2x w tygodniu, łagodzą zmarszczki i odmładzają skórę.
Dokładnie zmiażdżyć 2 dojrzałe banany. Otrzymaną papkę nałożyć na zmarszczki i zostawić na minimum 30 minut, po czym zmyć letnią wodą. Do papki można dodać krem nawilżający.
Migdały zawierają m.in. witaminę E, minerały i kwasy organiczne, dlatego ten naturalny kompleks, podobnie jak banany, wpływa korzystnie na zmarszczki. Można stosować masaż zmarszczek olejem migdałowym lub przygotować samodzielnie maseczkę migdałową.
Na całą noc zanurzyć kilka migdałów w surowych mleku. Rano wyjąć, usunąć skórkę i zmielić. Otrzymaną papkę nałożyć na skórę na 20-30 minut i spłukać letnią wodą. Dla najlepszych efektów, powtarzać codziennie. Właściwości migdałów, skład i wskazówki konsumenckie »
Marchewka jako bogate źródło, wspomnianego wcześniej beta-karotenu, przeciwutleniacza i prekursora witaminy A wspiera produkcję kolagenu.
- Ugotować w wodzie do miękkości 2-3 duże marchewki. Rozgnieść na papkę i dodać odrobinę miodu. Nałożyć na twarz na 30 minut i spłukać letnią wodą.
- Połączyć równe części soku z marchwi i miodu. Nakładać na 10 minut rano i wieczorem.
Ananas to źródło antyoksydantów, witamin i enzymów wspierających elastyczność i nawilżenie skóry.
Papkę z ananasa położyć na skórę na 20 minut i spłukać wodą.
Sok z cytryny zawiera kwas cytrynowy o działaniu złuszczającym, oczyszczającym i ściągającym.
Wystarczy delikatnie wmasować sok w skórę i pozostawić na 5-10 minut, po czym spłukać wodą. Najlepiej powtarzać 2-3x dziennie.
Przepisy na własne maseczki przeciwzmarszczkowe
Aloes + witamina E. Łyżeczkę świeżego żelu aloesowego wymieszać z zawartością 1 kapsułki witaminy E. Mieszaninę nałożyć na zmarszczki na 30 minut i zmyć letnią wodą.
Banan + awokado + miód. Papka 1 banana i 1 awokado z odrobiną miodu. Nałożyć grubą warstwę na 20 minut i zmyć.
Oliwa z oliwek + miód + gliceryna. Wymieszać po 1 łyżeczce każdego ze składników. Otrzymaną mieszanką masować skórę 2x dziennie. Poprawia napięcie skóry i usuwa martwe komórki.
Żółtko + oliwa + sok z cytryny. Wymieszać 1 żółtko kurzego jajka, 1 łyżeczkę oliwy z oliwek i 3-4 krople soku z cytryny. Otrzymaną maseczkę nakładać miejscowo na zmarszczki. Po 10 minutach spłukać letnią wodą. Maseczka stosowana kilka razy w tygodniu zauważalnie wygładza zmarszczki.
Jogurt + miód + witamina E + sok z cytryny. Wymieszać po 1 łyżeczce każdego ze składników. Otrzymaną mieszankę położyć na twarz na 15-20 minut.
Marchew + pomarańcza + olej. Szklanka świeżego soku z marchwi, pół szklanki świeżego soku pomarańczowego i 4 łyżki oleju np. rzepakowego. Jak najświeższą mieszaninę zamrozić w tacce do kostek lodu. Rozmrażać kostki w razie potrzeby i świeżą mieszankę wcierać w skórę.
Olej rycynowy + olej kokosowy. Wymieszać równe ilości olejów i nakładać na noc przez 3-4 dni w tygodniu.
Usuwanie zmarszczek. Kolagen i botoks
Zastrzyki z kolagenu i botoksu nie mają nic wspólnego z naturalnym samoleczeniem zmarszczek, jednak są warte opisania ze względu na rosnącą popularność i wysoką skuteczność.
- Zastrzyki z kolagenu zwierzęcego stosuje się w celu wygładzenia zmarszczek brwi oraz warg. Wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym. Najpierw wstrzykuje się dawkę próbną w ramię i po miesiącu sprawdza czy nie wystąpiła reakcja alergiczna. Mimo stosowania bardzo cienkich igieł czasami pozostają po nich trwałe ślady ukłuć. Kolagen rozkłada się w organizmie, więc zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać.
- Botoks, czyli toksyna botulinowa jest stosowana głównie do usuwania zmarszczek mimicznych. Jej działanie polega na paraliżowaniu lub osłabianiu mięśni twarzy, co wygładza rysy. Początkowo konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu co 4-5 miesięcy, aby podtrzymać porażenie mięśni. Po tym czasie można go wykonywać rzadziej, ponieważ efekt utrzymuje się dłużej.
Kolagen naturalny w formie kremu to duma najnowszych technologii kosmetycznych, gdyż wyeliminowano ryzyko powstania blizn po ukłuciach i jednocześnie uzyskano zadowalające efekty.
Źródła - ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583887/ - ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3704564/ - articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/01/31/wrinkle-prevention.aspx - earthclinic.com/beauty/five-natural-cures-for-wrinkles.htm - blog.paleohacks.com/3-foods-you-eat-giving-you-wrinkles/ - top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-wrinkles.html
Tematy pokrewne Cellulitis » Cera tłusta » Egzema » Menopauza » Podrażnienia skóry » Trądzik »
[…] piegi na ciele – żółtawe zabarwienie skóry pod oczami – zielony kolor skroni – pionowe zmarszczki między brwiami – wypadanie włosów na czubku głowy – dreszcze – gorycz w ustach – żółty […]
Świetny artykuł! Jak najbardziej polecam i tym starszym jak i młodszym. Nie sądziłam, że spanie z 2 woreczkami grochu przy głowie jest tak pomocne. A co do najbardziej szkodliwego promieniowania słonecznego, to nie jest między godz. 12 a 16?
Źródła podają różne zakresy, przy czym należy pamiętać także o zmiennych porach roku i różnej szerokości geograficznej lokalizacji czytelników 😉
[…] jego rezerw, co sprzyja starzeniu się organizmu, większej kruchości ścięgien i powstawaniu zmarszczek. Podaje się, że około 50% zniszczeń skóry związanych jest bezpośrednio z nadmiarem […]