Nie wszyscy wiedzą, że życie w przewlekłym zdrowiu polega głównie na dbaniu o 2 równowagi na fundamentalnym, najniższym poziomie komórkowym – równowagę kwasowo-zasadową oraz równowagę oksydacyjną, tzw. równowaga prooksydacyjno-antyoksydacyjna, RPA lub status/stan/potencjał (anty)oksydacyjny – które są od siebie zależne tzn. zaburzenie/poprawa jednej wpływa tak samo na drugą.

Tymczasem, jakikolwiek długotrwały brak balansu w tych dwóch najważniejszych mechanizmach regulacyjnych organizmu wiąże się z patogenezą prawie wszystkich schorzeń, w szczególności chorób przewlekłych i cywilizacyjnych jak nowotwory, cukrzyca, schorzenia autoimmunologiczne, neurodegeneracyjne, krążeniowe i ich powikłania.

Warto wiedzieć – na równowagę oksydacyjną niekorzystnie wpływają nie tylko czynniki negatywne jak używki, zła dieta, stres czy toksyny środowiskowe, ale także czynniki pozytywne jak aktywność fizyczna czy opalanie się.

Wyraźnie widać, że wymienione aspekty życia codziennego dotyczą każdego ludzkiego bytu. Powodują one, że przy deficycie antyoksydantów w organizmie powstają nadmierne ilości wolnych rodników, które uszkadzają komórki inicjując proces chorobowy i przyspieszając starzenie się organizmu.

Ważne! W przypadku ruchu istotna jest rozsądna dawka. Wieloletni trening fizyczny korzystnie stymuluje sprawność mechanizmów obrony antyoksydacyjnej organizmu. Wynika to z zaburzenia równowagi oksydacyjnej na korzyść procesów prooksydacyjnych, co w odpowiedzi powoduje większą aktywność wewnątrzustrojowych enzymów antyoksydacyjnych. Dlatego wieloletnia, umiarkowana aktywność fizyczna skutkuje utrwaleniem stanu wysokiej aktywności enzymów. Jednakże nadmierny, wieloletni sport bez odpowiedniej regeneracji nie będzie stymulujący a raczej obciążający.

Dlaczego stres oksydacyjny wywoływany przez wolne rodniki to bezpośrednia lub pośrednia przyczyna prawie wszystkich chorób?… i jak go eliminować?

Wolne rodniki to atomy zawierające na ostatniej orbicie przynajmniej jeden wolny, niesparowany elektron. Z tego powodu wykazują wysoką reaktywność chemiczną dążąc do przyłączenia lub oddania elektronu – utleniają każdy związek, z którym mają kontakt. Zabierają lub oddają mu elektron, tym samym kalecząc go i zamieniając w kolejny wolny rodnik i… od nowa.

Kula wolnych rodników tocząc się, rośnie!… jeśli nie zostanie zatrzymana wywołuje patologiczny stres oksydacyjny.

W ludzkim organizmie głównym celem ataków wolnych rodników są związki z podwójnymi wiązaniami, czyli białka, DNA, nienasycone kwasy tłuszczowe, polisacharydy i lipidy. Charakterystyczne części komórki atakowane przez wolne rodniki i szkodliwe skutki tej aktywności:

 • Błona komórkowa może zostać rozerwana lub zablokowana. Bez względu na rodzaj zaburzenia powoduje ono śmierć komórki, gdyż niemożliwe jest dostarczenia składników odżywczych do komórki i zabrania z niej zbędnych produktów przemiany materii.
 • DNA. Jego uszkodzenie/zmiana przy podziale komórek skutkuje syntezą niewłaściwych białek i enzymów, co jest uznawane za przyczynę nowotworów.
 • Lipidy (tłuszcze) zamieniają się w zły cholesterol LDL, którego nadmiar inicjuje choroby sercowo-krążeniowe.
 • Lizosom, czyli wnętrze komórki. Jeśli zostanie zniszczone przez wolne rodniki to następuje niszczenie następnych komórek i… rozwój choroby.
 • Mitochondria odpowiedzialne za przemiany energetyczne komórki, tracą swoją wydajność energetyczną, co objawia się obniżoną odpornością organizmu.

Nadmiar wolnych rodników, zaburzający strukturę białek, powoduje, że układ immunologiczny identyfikuje je jako ciała obce i rozpoczyna wojnę objawiającą się chorobami autoimmunologicznymi jak artretyzm, reumatyzm, łuszczyca, astma, alergia itp.

Dodatkowo, brak właściwych białek oznacza brak składników budulcowych dla enzymów i hormonów, a deficyt tych regulatorów zakłóca funkcjonowanie całego organizmu!

Przerost wolnych rodników zakłóca także metabolizm wapnia w ustroju, dlatego w warunkach stresu oksydacyjnego kuracje wapniowe są szkodliwe, gdyż mogą sprzyjać rozwojowi zwapnienia naczyń, sztywności, haluksów i miażdżycy.

Jak widać, stres oksydacyjny to cichy morderca, który jednocześnie wbija kilka noży!

W związku z tym…

Optymalna podaż antyoksydantów (antyutleniaczy, przeciwutleniaczy) w jadłospisie jest oczywistym i jednym z kluczowych filarów zdrowia oraz długowieczności! W języku chemików – antyoksydanty są donorami elektronów, potrzebnymi do sparowania pojedynczych elektronów oksydantów (utleniaczy).

Postępujący wiek sprzyja zaburzeniom balansu oksydacyjnego. Zazwyczaj wolne od nadmiaru toksyn, zdrowe organizmy do 25 roku życia nie mają problemu z patologicznym nadmiarem wolnych rodników, gdyż same syntezują wystarczającą ilość przeciwutleniaczy wewnątrzustrojowych (endogennych).

Zdrowe żywienie i zdrowy styl życia? 100letni praktycy z niebieskich stref vs nauka i gęstość odżywcza żywności. Jak żyć zdrowo, szczęśliwie i długo? »

Wstępnie należy wiedzieć, że stabilizacja równowagi oksydacyjnej w postaci neutralizacji wolnych rodników przeciwutleniaczami zewnętrznymi (pozaustrojowymi, egzogennymi) jest procesem długotrwałym zależnym od indywidualnych zdolności regeneracyjnych ustroju. Biologiczny mechanizm odnowy komórkowej funkcjonuje prawidłowo tylko w młodym organizmie, gdy cały cykl odnowy trwa około 28 dni. Jednak postępujący wiek spowalnia i tym samym wydłuża proces regeneracji komórek do 35, a nawet 50 dni.

Co to jest taksyfolina, dihydrokwercetyna, witamina P bajkalska, taksyfolina bajkalska czy DHQ?

Dihydroquercetin, Taxifolin, C15H12O7 Źródło » PubChem Open Chemistry Database

Ang. taxifolin, taksifolin, dihydroquercetin (DHQ) to flawonoid o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, antybiotycznych, przeciwzapalnych, gastro- i hepatoprotekcyjnych, hipolipidemicznych i diuretycznych.

Najważniejsza aktywność biologiczna taksyfoliny polega na jej synergicznym współdziałaniu z witaminą C. Jest ona synergetykiem także dla witamin A i E. Dihydrokwercetyna wybitnie wspomaga recyrkulacje witaminy C w organizmie i chroni ją przed utlenieniem, dzięki czemu jej stężenie wolniej spada, tym samym działa znacznie korzystniej – dłużej i silniej. Wzajemnie wzmacniając swoje siły antyoksydacyjne uzyskują zdolność odwracalnego utleniania i redukcji. Dzięki czemu we wszystkich komórkach organizmu utrzymują odpowiedni potencjał oksydoredukcyjny poprzez neutralizację reaktywnych form tlenu i azotu powstających w procesie komórkowej przemiany materii. Dodatkowo, witamina C, jako substancja niezbędna w syntezie kolagenu, wzmacnia i uelastycznia tkankę łączną, w tym m.in. w śródbłonku naczyń krwionośnych.

Dihydrokwercetyna stanowi jeden z najskuteczniejszych sposób zwiększania aktywności niezbędnej dla organizmu witaminy C! Ich jednoczesna suplementacja pozwala uzyskać zadowalający efekt przy mniejszych dawkach. Zwolennicy medycyny naturalnej i ortomolekularnej doskonale znają ważną role witaminy C w ustroju i np. skuteczne terapie oparte o jej wysokie dawki.

Sprawdź recenzję z analizą składu suplementu diety typu PREMIUM: Witamina C – 3 źródła naturalne! »

Taksyfolina jest jednym z największych skarbów medycyny naturalnej zza Kaukazu, gdzie jej cenione źródło stanowi korzeń i dolna część modrzewia dahurskiego (Larix gmelinii, Larix dahurica) z okolic jeziora Bajkał na Syberii. Rosjanie pozyskują dihydrokwercetynę także z innych syberyjskich gatunków drzew iglastych jak bliźniaczy modrzew syberyjski (Larix sibirica), sosna syberyjska (Pinus sibirica) czy jodła syberyjska (Abies sibirica). DHQ znalazło uznanie także we wschodniej medycynie akademickiej stąd rosyjskie leki jak Ascovertin (Askovertin, rus. Асковертин, taksyfolina + witamina C) czy Diquertin (rus. Диквертин, 20mg taksyfoliny/tab » http://www.rusmedserv.com/lekarstva/dikvertin.html) oraz w przemyśle spożywczym jako prozdrowotny dodatek do żywności i konserwujący przeciwutleniacz.

Zachodnie, bogate źródła taksyfoliny to również drewno drzew iglastych jak świerk, sosna (np. kora sosny nadmorskiej) czy modrzew. Jej małe ilości znajdują się w niektórych hiszpańskich oliwach z oliwek, orzechach, ziarnach, przyprawach, owocach cytrusowych, jagodach, truskawkach, nasionach bawełny, tamaryndowca i czarnej porzeczki, (czerwonej) cebuli i ostropeście plamistymDHQ jest jednym ze składników kompleksu flawonolignanów o nazwie sylimaryna.

Można przypuszczać, że suplementacja ekstraktem dihydrokwercetyny w towarzystwie jadłospisu bogatego w np. cytrusy, cebulę i ostropest plamisty wzmocni jej działanie. Prawdopodobnie, zwiększona podaż substancji występujących z DHQ w naturze nasili ich ogólny efekt synergiczny.

Standardowe zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na taksyfolinę oszacowano na poziomie 1 mg na 1 kg masy ciała. Podczas pierwszej suplementacji dihydrokwercetyną bywa zalecane zwiększenie dawki do 150-200 mg w celu szybszego, pełnego wysycenia ustroju. Normalny organizm może przyswoić w ciągu doby 200-250 mg, natomiast amatorscy i profesjonalni sportowcy oraz osoby budujące masę mięśniową nawet ponad 400 mg taksyfoliny. Głównym konsumentem dihydrokwercetyny w organizmie jest komórka, która dzięki niej może prawidłowo namnażać się zgodnie z właściwym kodem DNA.

W sierpniu 2010 roku niezależny, brytyjski urząd kontrolujący nowe produkty żywnościowe – Komitet Doradczy ds. Nowej Żywności i Procesów (ang. Advisory Committee on Novel Foods and Processes, ACNFP) wydał wstępną opinię, w której…

udowodniono bezpieczeństwo taksyfoliny na podstawie wielu badań przeprowadzonych na zwierzętach i ludziach, a dodatkowo poparte jest to przez rozpowszechnione stosowanie taksyfoliny w żywności dla ludzi w krajach poza UE, np. w Rosji i USA.

Pełne anglojęzyczne opracowanie Taxifolin from dahurian larch – Application for the approval as novel food • pol. Taksyfolina z modrzewia dahurskiego – Wniosek o zatwierdzenie nowej żywności to bardzo szeroka, dogłębna i wiele mówiąca analiza dihydrokwercetyny.

Sporo interesujących informacji zawiera także polskie opracowanie podsumowujące wiedzę o taksyfolinie z 2012 roku autorstwa dwóch Pań doktor nauk farmakologicznych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi o tytule » Właściwości, działanie lecznicze i zastosowanie taksyfoliny. Obie prace stanowią źródła tego artykułu.

Pojawiające się w Internecie stwierdzenie, że taksyfolina jest najsilniejszym przeciwutleniaczem według skali ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) to przekłamanie lub zdezaktualizowane informacje, gdyż żadne źródło tego nie potwierdza albo… nie potrafię znaleźć wiarygodnego. Dwie bazy ORAC, które sprawdziłem to superfoodly.com/orac-values/ i oracdatabase.com/. Jeśli się mylę, proszę o konstruktywny komentarz poniżej pod artykułem ↓

SPRAWDŹ rzetelne porównanie preparatów z taksyfoliną & niezależną recenzję testera najlepszego suplementu DHQ. Odbierz kod rabatowy z 10%-ową zniżką »

Wskazania do stosowania dihydrokwercetyny

Nieoficjalne! Określone na podstawie przytoczonych w artykule badań, opracowań i doniesień o skutecznym działaniu od anonimowych użytkowników. Poniższe wskazania dla stosowania taksyfoliny dotyczą zarówno leczenia jak i profilaktyki wymienionych chorób, objawów i dolegliwości.

 • Choroby krążeniowe jak miażdżyca, choroba wieńcowa, zakrzepica, żylaki (przewlekła niewydolność żylna, hemoroidy), nadciśnienie, udar (w tym niedokrwienie mózgu), zawał, arytmia, wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów
 • Choroby neurodegeneracyjne jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane
 • Choroby nowotworowe. Profilaktyka i leczenie onkologiczne
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Zapalenia stawów wszystkich typów, zarówno choroba zwyrodnieniowa stawów jak i reumatoidalne zapalenie stawów
 • Cukrzyca, retinopatia cukrzycowa
 • Niedoczynność tarczycy, Hashimoto (monitorować dawkowanie!)
 • Menopauza i pomenopauza jako profilaktyka chorób krążeniowych i objawów przekwitania. Szczególne ryzyko dla kobiet w tym okresie życia stanowi choroba wieńcowa, co wynika ze zmniejszonej ilości estrogenów.
 • Alergia, uczulenie, nadwrażliwość, astma
 • Osłabiona wątroba i nerki, ból wątroby, zapalenie wątroby, niewydolność nerek, wrzody żołądka i dwunastnicy
 • Osłabiony układ immunologiczny, częste i nawracające infekcje, w tym grypa, przeziębienie, grzybica czy zapalenie oskrzeli i płuc, a nawet HIV
 • Przewlekły, intensywny stres psychiczny
 • Ból głowy, szumy uszne, zmęczenie, zaburzenia snu, problemy z pamięcią i koncentracją
 • Źle zbilansowany jadłospis z wysoką podażą żywności przetworzonej (konserwanty, barwniki, tłuszcze trans, pestycydy, antybiotyki)
 • Nikotynizm, alkoholizm i stosowanie innych używek
 • Życie w zanieczyszczonym środowisku
 • Słaby wzrok, zmęczone oczy, choroby oczu jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma
 • Zły stan skóry, rany, oparzenia, zmarszczki, trądzik
 • Regularna aktywność fizyczna

Właściwości i działanie taksyfoliny

 • silne właściwości przeciwrodnikowe (przeciwutleniające, antyoksydacyjne), z których wynika działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, antybiotyczne, gastro- i hepatoprotekcyjne, hipolipidemiczne i diuretyczne, dlatego…
 • poprawia równowagę oksydacyjną, podnosi stężenia antyoksydantów wewnątrzustrojowych jak glutation i jednocześnie niweluje, blokuje, neutralizuje i eliminuje szkodliwy nadmiar wolnych rodników powodujących stres oksydacyjny, także w przebiegu następujących schorzeń: choroby sercowo-krążeniowe, gdzie stres oksydacyjny jest uważany za element patogenezy, w tym rozwój powikłań naczyniowych cukrzycy, gdy wysokie stężenia glukozy i kwasów tłuszczowych wywołują stres oksydacyjny hamujący syntezę insuliny w trzustkowych komórkach beta oraz ograniczający przeniesienie sygnału insulinowego w komórkach docelowych, co przyczynia się do rozwoju insulinooporności i uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych prowadzących do zmian zwyrodnieniowych we włośniczkach, tętniczkach i żyłach (dihydrokwercetyna hamuje prozapalną aktywność neutrofilów), czego skutkiem jest upośledzenie układu naczyniowego i niedożywienie np. skóry czy siatkówki oka (retinopatia cukrzycowa), choroby neurodegeneracyje w celu normalizacji ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu i glukozy, których zaburzenia są skutkiem stresu oksydacyjnego, choroby nowotworowe, gdzie stres oksydacyjny prowadzi do kancerogenezy
 • wybitnie poprawia stan funkcjonalny układu sercowo-naczyniowego, wzmacnia, udrażnia i uelastycznia naczynia krwionośne, w tym najmniejsze włosowate (tzw. kapilary), co poprawia krążenie krwi w całym układzie krwionośnym, czyli w całym organizmie, w każdej jego ukrwionej części, zapewniając dostawy substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek!
 • poprawia parametry krwi, normalizuje stężenia cholesterolu i trójglicerydów
 • przeciwdziała uszkodzeniom błon komórkowych i zwapnieniom naczyń krwionośnych, zapobiega rozwojowi stwardnienia mięśnia sercowego przy niewydolności krążenia i zawale, ogranicza napływ wapnia do komórek mięśnia sercowego i tętnic, zapobiegając w ten sposób dodatkowym nieprawidłowym pobudzeniom w arytmii
 • usprawnia przepływ krwi w kończynach dolnych i niweluje ból wywołany niedokrwieniem w przypadku miażdżycy kończyn dolnych
 • stymuluje mikrokrążenie, poprawia funkcje mikronaczyń i zmniejsza ich przepuszczalność, obniża poziom fibrynogenu, AST, ALT i współczynnik miażdżycy w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej, co skutkuje zmniejszonym uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg, mniejszymi obrzękami kostek i stóp, rzadszymi nocnymi skurczami mięśni i lepszym samopoczuciem
 • zwiększa napięcie naczyń żylnych, obniża kruchość naczyń, zwiększa opór, obniża przepuszczalność naczyń włosowatych i działa przeciwzapalnie hamując uwalnianie mediatorów stanu zapalnego (prostaglandyn) w przebiegu hemoroidów
 • hamuje uwalnianie histamin, tym samym łagodzi alergię
 • zwiększa produkcję kolagenu w skórze, dlatego przeciwdziała zmarszczkom i cellulitowi
 • usprawnia regenerację komórkową, pobudza procesy odnowy skóry i śluzówki
 • przyspiesza gojenie się ran, w tym poparzeń (także zewnętrzne stosowanie papki taksyfolinowej), zmniejsza dolegliwości skórne w trakcie i po radioterapii
 • łagodzi postresowy skurcz naczyń krwionośnych umożliwiając dotlenienie tkanek i przeciwdziała bakteriom Helicobacter pylorii w przebiegu wrzodów żołądka i dwunastnicy
 • działa hepatoprotekcyjnie, chroni komórki wątroby przed toksynami i wolnymi rodnikami
 • ogranicza syndrom dnia następnego (kac) poprzez wsparcie oczyszczającej funkcji wątroby i przeciwdziałanie wysoce toksycznemu aldehydowi octowemu, który jest pierwszym etapem przemiany alkoholu
 • wspomaga oczyszczanie płuc (co zwiększa ich objętość), normalizuje zaburzoną równowagę oksydacyjną, poprawia wskaźnik drożności oskrzelowej, ogranicza ilość napadów kaszlu i objętość wydzieliny, tym samym poprawia samopoczucie palaczy
 • wzmacnia odpowiedź odpornościową organizmu, skutecznie zapobiega infekcji i ogranicza już rozwinięte zapalenie, spowalnia lub zatrzymuje wzrost drobnoustrojów, uczestniczy w powstawaniu i funkcjonowaniu limfocytów m.in. T grasicozależnych
 • skraca regeneracje potreningową, przeciwdziała szkodliwemu wzrostowi wolnych rodników na skutek aktywności fizycznej, zwiększa wytrzymałość poprzez lepsze ukrwienie i tym samym dotlenienie komórek, pomaga we wchłanianiu żelaza

Przeciwwskazania dla stosowania DHQ…

… na podstawie znalezionych w Internecie (niezweryfikowanych) informacji od anonimowych specjalistów jednego z polskich Uniwersytetów Medycznych i… piśmiennictwa źródłowego.

 • Endometrioza. Różne postaci kliniczne endometriozy, zróżnicowana patogeneza oraz możliwość występowania różnych guzków, torbieli o różnej etiologii powodują, że niewskazane jest stosowanie taksyfoliny w tym schorzeniu. Jej działanie poprawia przepływ krwi w naczyniach włosowatych, dlatego może doprowadzić do dodatkowych krwawień, a w okresie rozsiewu, do dalszego rozwoju choroby. Dozwolona jest suplementacja profilaktyczna, zapobiegawcza, w celu poprawy ukrwienia, ale trzeba ją przerwać podczas menstruacji u kobiet. Leczenie prostaty dopuszcza wykorzystanie DHQ. Jednakże, w okresie leczenia raka prostaty, hormonalne leczenie może wywołać endometriozę, dlatego w trakcie tego leczenia należy kontrolować ewentualność pojawienia się endometriozy i wówczas odstawić dihydrokwercetynę.
 • Stenty i implanty. Najczęściej stenty to stopy chromowo-kobaltowe. Należy wiedzieć z czego jest zbudowany własny stent. Taksyfolina chelatuje metale, dlatego może reagować ze stentem, co ją dyskwalifikuje w tym przypadku. Jeżeli istnieje bezwzględna pewność, że materiał stentu jest obojętny dla dihydrokwercetyny to można ją stosować. Oczywiście trzeba uważać w przypadku podawania leków przeciwzakrzepowych lub np. poprawiających ukrwienie mózgu. Może się okazać, że po pewnym czasie ich stosowania, będzie trzeba zmniejszyć ich dawkowanie lub nie stosować DHQ jako środka przeciwzakrzepowego dodatkowego np. gdy stosuje się aspirynę w różnych dawkach.
 • Tętniak. Różna etiologia tego schorzenia dyskwalifikuje stosowanie taksyfoliny, która może wywołać ostry krwotok. Dihydrokwercetyna jest odpowiednia w celu poprawy krążenia, usunięcia zastoin żylnych, ale nigdy w stwierdzonym tętniaku.
 • Planowany zabieg. Pacjenci przed planowaną operacją dentystyczną lub inną interwencją o charakterze inwazyjnym powinni zaprzestać na dwa tygodnie przed zabiegiem stosowania jakichkolwiek leków ziołowych, które mają działanie przeciwzakrzepowe.
 • Ciąża i karmienie piersią. W tych delikatnych przypadkach przeciwwskazania w stosowaniu suplementów bywają standardowe. To samo dotyczy taksyfoliny.
 • Alergia na DHQ.

Wyniki badań nad dihydrokwercetyną

Przegląd najważniejszych badań potwierdzających określone właściwości taksyfoliny. Stanowią one jedno ze źródeł tego artykułu. Pod każdym z nich cytuje najistotniejszy wniosek z całego opracowania…


» Antioxidant activity of taxifolin: an activity-structure relationship (2015)

pol. Aktywność antyoksydacyjna taksyfoliny: zależność aktywność-struktura

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26147349

Uzyskane z tego badania wyniki jasno wskazują, że taksyfolina jest znaczącym przeciwutleniaczem, o właściwościach redukujących, przeciwrodnikowych i chelatujących metale.


» Inhibition of adenosine diphosphate-induced platelet aggregation by alpha-lipoic acid and dihydroquercetin in vitro (2014)

pol. Hamowanie agregacji płytek przez kwas alfa-liponowy (α-LA) i dihydrokwercetynę (DHQ) in vitro

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4118539/

α-LA i DHQ hamowały agregację płytek krwi w sposób zależny od stężenia. Działanie przeciwpłytkowe α-LA było wyraźniejsze niż DHQ. DHQ wzmocniła działanie przeciwpłytkowe α-LA o 1,4 razy. W połączeniu jednoczesne stosowanie α-LA i DHQ wykazuje wysoką aktywność przeciwpłytkową i DHQ nasilał aktywność α-LA.


» Correction of the high blood viscosity syndrome by a mixture of Diquertin and Ascorbic Acid in vitro and in vivo (2003)

pol. Korekcja syndromu wysokiej lepkości krwi mieszanką Diquertinu i kwasu askorbinowego w warunkach in vitro i in vivo

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12672161

Diquertin zmniejszył lepkości krwi poprzez zmniejszenie agregacji erytrocytów oraz zwiększenie ich odkształcenia w oparciu o model syndromu wysokiej lepkości krwi in vitro. Mieszanina Diquertinu z kwasem askorbinowym okazała się skuteczniejsza w poprawie wskaźników reologicznych krwi od samego Diquertinu lub Tanakanu (Ginkgo biloba). Na modelu przewlekłego niedokrwienia mózgu, któremu towarzyszy znaczne pogorszenie właściwości reologicznych krwi, wykazano, że leczenie za pomocą mieszaniny Diquertinu i kwasu askorbinowego obniża ekspresję syndromu wysokiej lepkości krwi (Zespół nadlepkości).


» Taxifolin curbs NF-κB-mediated Wnt/β-catenin signaling via up-regulating Nrf2 pathway in experimental colon carcinogenesis (2015)

pol. Taksyfolina hamuję sygnalizację NF-kB, Wnt / β-kateniny poprzez doregulowanie drogi Nrf2 w eksperymentalnej kancerogenezie okrężnicy

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26482805

Wyniki naszej hipotezy pokazują, że taksyfolina jest skutecznym środkiem chemoprewencyjnym* zdolnym do modulowania zapaleń, WNT i drogi odpowiedzi przeciwutleniających białek w mikrośrodowisku guza, co wyjaśnienia jego własności przeciwnowotworowe.

* Efekt przeciwnowotworowy, antynowotworowy polegający na zahamowaniu, odwróceniu lub opóźnieniu kancerogenezy.


» The Chemopreventive Effect of Taxifolin Is Exerted through ARE-Dependent Gene Regulation (2007)

pol. Efekt chemoprewencyjny taksyfoliny jest wywierany poprzez regulację genów ARE-zależnych

http://bpb.pharm.or.jp/bpb/200706/b06_1074.pdf

Stawiamy hipotezę, że taksyfolina moduluje geny chemoprewencyjne poprzez aktywację ARE. Eksperymenty […] wykazały, że taksyfolina znacznie aktywuje ARE, ale nie ksenobiotyczny element odpowiedzi (XRE).


» Taxifolin Enhances Andrographolide-Induced Mitotic Arrest and Apoptosis in Human Prostate Cancer Cells via Spindle Assembly Checkpoint Activation (2013)

pol. Taksyfolina poprawia zatrzymanie mitotyczne i apoptozę indukowane Andrografolidem w ludzkich komórkach raka prostaty poprzez aktywację SAC

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0054577

Badanie to wskazuje, że aktywność przeciwnowotworowa andrografolidu może być znacznie zwiększona w połączeniu z taksyfoliną przez zakłócenie dynamiki mikrotubul i aktywację SAC (Spindle Assembly Checkpoint).


» Taxifolin Suppresses UV-Induced Skin Carcinogenesis by Targeting EGFR and PI3K (2012)

pol. Taksyfolina tłumi kancerogenezę skóry indukowaną UV poprzez EGFR i PI3K

http://cancerpreventionresearch.aacrjournals.org/content/5/9/1103

[…] ujawnił, że interakcja taksyfoliny z EGFR i PI3K […] hamuje aktywność ich kinazy. Poziomy ekspresji i aktywności promotora COX-2 i prostaglandyny E2 (PGE2) indukowane przez UVB również są tłumione przez taksyfolinę. Wyniki te sugerują, że taksyfolina wykazuje aktywność chemoprewencyjną przeciwko kancerogenezie skóry indukowanej przez UV poprzez EGFR i PI3K.


» Taxifolin acts as type I inhibitor for VEGFR-2 kinase: Stability evaluation by molecular dynamic simulation (2011)

pol. Taksyfolina działa jak inhibitor typu I kinazy VEGFR-2: Ocena stabilności poprzez molekularną symulację dynamiczną

http://www.japsonline.com/admin/php/uploads/339_pdf.pdf

Wyniki badania sugerują, że działanie terapeutyczne hamujące VEGFR-2 przez taksyfolinę jako inhibitora typu I może być obiecującym sposobem na opóźnienie kaskady sygnałowej konkretnych białek, które odgrywają zasadniczą rolę w proliferacji nowotworów, jak również w rozwoju drugiej generacji inhibitorów typu II.


» Dietary supplementation of old mice with flavonoid dihydroquercetin causes recovery of the mitochondrial enzyme activities in skeletal muscles (2009)

pol. Dietetyczna suplementacja starych myszy flawonoidem Dihydrokwercetyna poprawia aktywność enzymu mitochondrialnego w mięśniach szkieletowych

http://search.proquest.com/openview/51bbafcb60572426730196dbc4608404/1

Woda z dihydrokwercetyną pita przez kilka tygodni doprowadziła do wzrostu syntazy cytrynianu i aktywności kompleksu 1 (p <0,1) w mięśniach starych zwierząt. Aktywność kompleksu 4 powróciła do poziomu odpowiadającego tkance młodych myszy.


» Antioxidant activity of a dihydroquercetin isolated from Larix gmelinii. Phytotherapy Research (1996)

pol. Aktywność przeciwutleniająca dihydrokwercetyny wyizolowanej z modrzewia dahurskiego. Badania fitoterapeutyczne.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/(SICI)1099-1573(199609)10:6%3C478::AID-PTR883%3E3.0.CO;2-S/epdf?r3_referer=wol&tracking_action=preview_click&show_checkout=1&purchase_referrer=www.google.pl&purchase_site_license=LICENSE_DENIED

Wykazano, że dihydrokwercetyna jest przeciwutleniaczem i posiada właściwości zabezpieczające kapilary, co jest zgodne z jej działaniem jako środka przeciwzapalnego, gastro- i hepatoochronnego oraz aktywnością moczopędną i zmniejszającą stężenie lipidów. Jako protektor kapilarów, dihydrokwercetyna jest 3,4 razy bardziej skuteczna w dawce 100 mg/kg i 4,9 razy w dawce 300 mg/kg, od dobrze znanego bioflawonoidu kwercetyny. Dihydrokwercetyna wykazuje, zależne od dawki, hamowanie peroksydacji lipidów w wątrobie szczura. Hipolipidemiczna aktywność dihydrokwercetyny w dawce 250 mg/kg jest porównywalna z polysponin.

Badania nad właściwościami taksyfoliny stale trwają i w najbliższym czasie można spodziewać się nowych wyników. Pomimo tego, bazy opracowań naukowych, znajdujące się pod adresami źródłowymi przytoczonymi powyżej drobnym drukiem, już zawierają sporo tytułów dotyczących DHQ. Wystarczy wpisać jakąkolwiek angielską nazwę dihydrokwercetyny w pole wyszukiwarki znajdującej się w bazie, żeby dotrzeć do wielu źródeł.

SPRAWDŹ rzetelne porównanie preparatów z taksyfoliną & niezależną recenzję testera najlepszego suplementu DHQ. Odbierz kod rabatowy z 10%-ową zniżką »

…i patenty bezpośrednio z nią związane

» Ograniczenie i kontrola kardiometabolicznych czynników ryzyka związanych z zespołem metabolicznym i hipercholesterolemią przy pomocy taksyfoliny i arabinogalaktanu (2012)

https://www.google.com/patents/US20130267477

» Pochodne taksyfoliny w profilaktyce i leczeniu neurologicznych i psychiatrycznych zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (2008)

http://www.google.com/patents/EP2307005A1?cl=en

» Sposób stosowania składników diety: taksyfolina, arabinogalaktan i arabinogalaktan w połączeniu z taksyfoliną w dodatkach do produktów spożywczych (2012)

http://www.google.com/patents/US20130287919

Taksyfolinowe mity i legendy z sieci…

…czyli przegląd najciekawszych, najbardziej intrygujących i… niezweryfikowanych informacji o taksyfolinie (najczęściej stosowanych przez producentów i dystrybutorów) oraz podsumowanie anonimowych opinii osób stosujących i znających dihydrokwercetynę. Zrobiłem stosunkowo szeroki research pod tym kątem i zauważyłem, że:

 1. niektóre opinie użytkowników to lepiej lub gorzej zakamuflowane marketingowe fejki – bynajmniej takie mam wrażenie po kilkudniowej lekturze 😉
 2. anonimowe komentarze w Internecie mają wiele cech dowodu anegdotycznego, co w większym stopniu dotyczy spektakularnych uzdrowień najcięższych chorób, a w mniejszym, powtarzających się komentarzy o usunięciu konkretnego objawu lub lekkiego schorzenia, dlatego w ten sam sposób je podzieliłem…

Wiele powtarzających się opinii o skutkach stosowania dihydrokwercetyny, czyli te bardziej prawdopodobne…

 • skuteczna regulacja skaczącego ciśnienia i wyleczenie nadciśnienia
 • normalizacja cholesterolu i trójglicerydów
 • mniejszy ból, ociężałość, napięcie, zasinienie i opuchlizna nóg
 • zmniejszony ból żylaków
 • więcej sił, energii i witalności
 • lepszy sen i samopoczucie
 • większy spokój
 • normalizacja apetytu
 • poprawiona koncentracja i pamięć
 • zwiększona odporność organizmu i wygaszenie nawracających infekcji
 • w tym u palaczy papierosów, diabetyków, po operacjach kardiologicznych, przy przewlekłej niewydolności serca, miażdżycy, zakrzepicy, niewydolności żylnej kończyn dolnych, niedoczynności tarczycy, przewlekłym zmęczeniu

Pojedyncze lub rzadkie doniesienia o efektach stosowania taksyfoliny, w tym te nieprawdopodobne…

UKŁAD KRWIONOŚNY
 • odstawienie statyn bez konsekwencji w postaci podniesionego cholesterolu
 • odstawienie leków na nadciśnienie, zmniejszenie dawek leków przy zakrzepicy
 • normalizacja pracy serca, w tym arytmii przy menopauzie, kołatania na tle nerwicowym czy migotania przedsionków
 • cofnięcie powiększonej komory serca przy wieloletnim stosowaniu
 • wygaszenie drętwienia rąk i nóg w różnych zaburzeniach krążenia
 • skuteczna wzmacniająca terapia pozawałowa oparta o taksyfolinę, witaminę C, koenzym q10 i magnez
 • przywrócenie pamięci i koordynacji ruchowej po wylewie krwi do mózgu
 • ustąpienie bólu odczuwanego w klatce piersiowej przy dławicy piersiowej, w stanie przedzawałowym
 • poprawiony stan naczyń krwionośnych objawiający się krwawiącymi dziąsłami
 • zmniejszony ból nóg przy chorobie Buergera
 • korzystne działanie przy zapaleniu mięśnia sercowego i hemoroidach, w tym poporodowych
NOWOTWÓR
 • zahamowanie wzrostu guzka
 • mniejsza ilość mikcji i zniwelowane odczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza przy problemach z prostatą, przeciwdziała procesom zapalnym
 • znacznie lepsze wyniki badań cytologicznych w grupie kobiet zagrożonych rakiem szyjki macicy (z III/IV na II po kilku miesiącach terapii taksyfoliną)
 • zniknięcie z wątroby guzów nowotworowych przy jednoczesnym stosowaniu chemioterapii, diety dr Budwig, sokoterapii Gersona i lewatyw
 • skuteczne zapobieganie przerzutom po operacji usunięcia guza mózgu
 • po i w trakcie radioterapii przyspieszona regeneracja skóry, ograniczone poparzenia, zmniejszona ilość biegunek oraz infekcji grzybiczych i bakteryjnych, lepsza tolerancja jedzenia
 • skuteczne leczenie nowotworów dużymi dawkami taksyfoliny, witaminy C i magnezu w połączeniu z alkalizacją organizmu sodą i miodem wg metody kontrowersyjnego włoskiego doktora Tullio Simonciniego uważającego, że rak to infekcja grzybowa candida, a nie dysfunkcja komórek
INFEKCJE / ZAPALENIA
 • zmniejszenie świądu skóry, obrzęku i miejsc zmienionych chorobowo przy infekcjach grzybiczych i bakteryjnych
 • zahamowanie świądu stóp i zmniejszeniu łamliwości paznokci przy grzybicy stóp
 • zmniejszenie dolegliwości przy zapaleniu pęcherza
 • ustanie mrowienia rąk i lepsze ukrwienie palców przy reumatoidalnym zapaleniu stawów
 • ustąpienie dolegliwości bólowych przy nawracającym zapaleniu żołądka i dwunastnicy
 • skuteczne miejscowe leczenie anginy, proszek taksyfoliny bezpośrednio na migdałki – 10 minut bez jedzenia i picia, angina znika po 1 godzinie
POZOSTAŁE
 • poprawione wyniki cukru w przebiegu cukrzycy, odstawienie leków w stanie przedcukrzycowym
 • zmniejszenie modzeli i mrowienia stóp przy neuropatii czuciowej
 • zmniejszenie objawów menopauzy i pomenopauzy jak nadmierna potliwość, skoki temperatury, bóle głowy, wahania nastroju, brak koncentracji, bezsenność, infekcje intymne, zaburzenia krążeniowe, kołatanie serca, drętwienie i obrzęki
 • powrót regularnej menstruacji w okresie menopauzy
 • lepsze ukrwienie oka i poprawiony wzrok
 • wygaszenie objawów zmęczonych oczu jak zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie
 • mniejsza częstotliwość napadów duszności, w tym przy Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc (POChP)
 • zagojenie się przewlekłych ran skórnych i mniejsza ilości popękanych naczynek
 • zwiększenie wytrzymałości fizycznej, zniwelowanie skurczów mięśniowych, w tym u osób aktywnych ruchowo lub mających problem z wejściem po schodach
 • wykorzystywana w przygotowaniach do zawodów wytrzymałościowych jak maraton (bioflawonoidy wzmacniają działanie stymulującej mobilizację adrenaliny)
 • przeciwdziała objawom zespołu tzw. kalectwa sportowego u wieloletnich sportowców
 • wygaszenie nałogów, rezygnacja z picia kawy i ograniczenie ilości wypalanych papierosów (brak chęci do palenia)
 • regulacja zegara biologicznego przy pracy na 2 etaty, brak konieczności drzemki popołudniowej
 • korzystne działanie przy depresji, mniejsza częstotliwość spotkań z psychoterapeutą
 • przywrócenie zdolności poznawczych i przyswajania wiedzy porównywanych z wiekiem 12-16 lat u osób po 50-tym roku życia
 • wybitne wsparcie układu immunologicznego, doniesienia o skutecznym leczeniu AIDS w Ghanie
 • pomocnicze leczenie stwardnienia rozsianego, skutkujące lepszym samopoczuciem i złagodzeniem objawów neurologicznych
 • efektywne leczenie przewlekłego kaszlu (bez zdiagnozowanej przyczyny), migreny, kataru alergicznego, zatkanego nosa, kaca poalkoholowego (podwójna dawka), zimnych dłoni i stóp, łuszczycy

Ciekawe informacje dotyczące DHQ, w tym te niezweryfikowane

Starałem się znaleźć informacje potwierdzające poniższe doniesienia, jednak najczęściej bez skutku. Możliwe, że znajomość języka rosyjskiego byłaby pomocna lub… nieograniczony czas, którym nie dysponuje. Osoby znające wiarygodne źródła tych informacji, proszę o stosowny komentarz pod artykułem.

Tylko rosyjska firma Syberyjski Cedr opracowała technologię produkcji najczystszej taksyfoliny aktywnej biologicznie z modrzewia dahurskiego/syberyjskiego, która jest chroniona międzynarodowym patentem.

Źródła podają dwa numery patentów: US5756098 i EP2307005A1. Problem w tym, że patent amerykański o tytule Metody ekstrakcji fitochemikali z roślin włóknistych bez obecności rozpuszczalnika, w żadnym miejscu nie wspomina o tej firmie. Natomiast patent europejski dotyczy wykorzystania taksyfoliny w leczeniu i profilaktyce chorób układu nerwowego, a nie technologii produkcji.

Metoda produkcji w 2007 roku otrzymała pierwszą nagrodę za najnowszą nanotechnologię od Banku Światowego w Waszyngtonie. [?]

Głównym współautorem patentu jest syn polskich wysiedleńców prof. Umiński. [?]

Niejaki Rusłan Pawłowicz, współautor patentu i współwłaściciel zakładu produkującego syberyjską taksyfolinę, uzyskał pełne wyleczenie wieloletniej i podobno nieuleczalnej łuszczycy wysiękowej.

Ktoś taki nie istnieje w opisie patentu w rosyjskiej bazie

Podobno, Linus Pauling, amerykański chemik i laureat Nagród Nobla, powiedział, że taksyfolina przedłuża życie o 20-25 lat.

Jednak znalazłem informację, że powiedział to samo o… regularnym spożywaniu witamin i antyoksydantów 😉

Taksyfolina jest wykorzystywana w suplementacji profesjonalnych rosyjskich sportowców.

W świetle ostatniej afery antydopingowej eliminującej Rosję z Olimpiady jest to informacja raczej na niekorzyść DHQ 😉 Można dojść do błędnego wniosku, że słabo działa skoro musieli stosować niedozwolony doping…

W Rosji profilaktyka po wylewie u osób ze sparaliżowanymi kończynami polega także na stosowaniu taksyfoliny. Jest tam również wykorzystywana w leczeniu choroby popromiennej i usuwaniu radionuklidów. [?]

Noworodek przychodzi na świat z optymalnym stężeniem taksyfoliny, która zabezpiecza go przed nowymi toksynami nowego środowiska. W zależności od skażenia otoczenia, mały organizm traci zapasy dihydrokwercetyny w ciągu pierwszych miesięcy lub 1-2 lat życia. Dlatego potrzebna jest jej odpowiednia podaż z jadłospisu. [?]

Aktywność biologiczną a tym samym jakość i czystość taksyfoliny można łatwo sprawdzić za pomocą wahadła lub różdżki do szukania żył wodnych. Według radiestetów tego typu przyrządy reagują na czynną energię zawartą w taksyfolinie najwyższej jakości. [?]

Pierwsza kuracja dihydrokwercetyną może skutkować lekkimi bólami głowy i tym samym niepokojem, co wynika z zainicjowania procesów udrażniających i odbudowujących naczynia włosowate w mózgu.

W sieci można znaleźć sporo relacji o sprowadzaniu taksyfoliny z Rosji z powodu deficytu na polskim rynku, jednak aktualnie już jest dostępna.

Sprawdź rzetelne porównanie preparatów z taksyfoliną i niezależną recenzję subiektywnie najlepszego suplementu dihydrokwercetyny – najczystszy ekstrakt DHQ w najwyższej dawce z najkorzystniejszym stosunkiem jakości do ceny na polskim rynku! Wykorzystaj specjalny kod rabatowy SyndykatZdrowia i odbierz 10% zniżki na cały koszyk!

Pozostałe źródła
lifeextension.com/Magazine/2006/12/report_vitaminc/Page-01?p=1&checked=1
nastrazyzdrowia.pl/artykuly-o-zdrowiu/witaminy-i-mineraly/dihydrokwercetyna-witamina-c
encognitive.com/files/Vitamin%20C%20and%20Dihydroquercetin%20Creating%20a%20More%20Potent%20Vitamin%20C.pdf
alternatywnamedycyna.pl/artykul.php?a_id=233
biovitus.pl/index.php/publikacje/dary-ziemi/dihydrokwercetyna-taksifolina-zastosowanie-i-wlasciwosci
bezrecepty.eu/index.php?co=artyk&id_artyk=1784#
dihydroquercetin.pl
taxipharm.pl/baza-wiedzy
taxipharm.pl/opinie-uzytkownikow
cheops4.org.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=17&t=750

Sprawdź proponowane artykuły

 1. Według moich nieoficjalnych informacji sprawa wygląda tak:

  Firma Sibirskij Kiedr to jest to faktycznie firma która ma patent na technologię oczyszczania taksyfoliny. Otrzymała jako jedyna olbrzymią dotację z rządu rosyjskiego dlatego jako pierwsza go zgłosiła. Co do samej postaci Pana Ruslana to rozkradł całą firmę i zostawił fabrykę i produkcję w olbrzymich długach, sam rozchorował się poważnie – głównie choroba psychiczna. Obecnie jest na niego kilkanaście wyroków w rosyjskim sądzie arbitrażowym. Pieczę nad firmą sprawuje Syndyk.

  Dlatego nic Pan nie mógł znaleźć. To co jest na rynku pod nazwą witamina p bajkalska jest szmuglowane przez Kalingrad, bez sanepidu i płacenia podatków za sprzedaż. Dlatego na forach pojawia się informacja o pośredniku w sprzedaży, do którego składa się zamówienie.

 2. Na prawdę solidny artykuł, z solidną dawką źródeł. Czyli coś co lubimy. Konkretnie i na temat. Brawo!

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.